W urazach zamkniętych prącia wyróżnia się kilka rodzajów w zależności od przyczyny urazu.
Stłuczenie prącia
Stłuczenie prącia należy do najczęściej występujących, a zarazem najlżejszych urazów zamkniętych. Następstwem zadziałania bodźca i wystąpienia stłuczenia jest rozwój krwiaka podskórnego. W tego typu uszkodzeniach nie stosuje się metod chirurgicznych, leczenie jest jedynie zachowawcze.
Złamanie prącia
Złamanie prącia powstaje w następstwie gwałtownego zgięcia prącia, kiedy znajduje się w stanie wzwodu. Osłonki białawe ciał jamistych ulegają rozerwaniu. Przebieg kliniczny charakteryzuje się wystąpieniem gwałtownego bólu i ustąpieniem wzwodu. Leczenie jest przede wszystkim zabiegowe i polega na doraźnym zszyciu osłonki białawej.
Zwichnięcie prącia
Zwichnięcie prącia należy do uszkodzeń członka znajdującego się w stanie wzwodu. Mechanizm urazu dotyczy przemieszczenia się prącia pod skórę w okolicę łonową, moszny, pachwin. Składową uszkodzenia jest oderwanie skóry prącia w rowku zażołędnym. W związku z tym występuje tzw. objaw pustego rękawa.
Zadzierzgnięcie prącia
Zadzierzgnięcie prącia powstaje w mechanizmie założenia ciała obcego (np. sznurka, tasiemki, obrączki, itd.) poza rowek zażołędny, najczęściej w celu masturbacji. Skutkiem tego jest początkowo obniżenie odpływu krwi i chłonki, a z czasem redukcji ulega napływ krwi, co w konsekwencji wywołać może powstanie zmian o charakterze martwiczym. Rozwój obrzęku jest w tym przypadku wskazaniem do pilnego rozpiłowania obrączki, kiedy niemożliwe jest jej zsunięcie.
Załupek prącia
Załupek prącia jest stanem powstałym w wyniku odprowadzenia zwężonego napletka poza rowek zażołędny.
Mariusz Kłos