Urazy pęcherza moczowego dzieli się na zamknięte (pęknięcia) oraz otwarte (zranienia). Pierwszy rodzaj uszkodzeń powstaje wskutek tępych urazów okolic podbrzusza, najczęściej powstałych u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu z przepełnionym pęcherzem moczowym.
Uszkodzenia pęcherza moczowego często pojawiają się w wyniku złamań kości miednicy mniejszej i spowodowane są rozejściem spojenia łonowego lub złamaniami jednego z ramion kości łonowych albo przemieszczeniem się odłamów. Rzadko może dojść do bezpośredniego uszkodzenia struktur pęcherza moczowego przez fragment kostny.
Urazy pęcherza moczowego o charakterze otwartym są skutkiem postrzałów miednicy, podbrzusza lub okolic krocza i w większości przypadków współistnieją z defektami powstającymi w obrębie innych narządów.
Rany cięte lub kłute pęcherza moczowego mogą spowodować ciężkie zranienia pęcherza moczowego, cewki moczowej i moczowodów, które współistnieją z uszkodzeniami powstałymi w obrębie pochwy, narządów płciowych, odbytnicy, a nawet narządów jamy brzusznej.
Przebieg kliniczny urazów pęcherza moczowego zależny jest od tego, czy zranienie ma charakter wewnątrz- czy zewnątrzotrzewnowy. W obu przypadkach pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu i krwiomocz.
Pacjenci zgłaszają uczucie bolesnego parcia na pęcherz, oddając co pewien czas tylko kilka kropli moczu zmieszanego z krwią. Stan taki jest związany z wyciekiem moczu do otrzewnej lub przestrzeni okołopęcherzowej.
Nasilenie krwiomoczu zależne jest od wielkości uszkodzenia, ale również od indywidualnej zdolności organizmu do zahamowania lub osłabienia krwawienia z uszkodzonych naczyń.
W przypadkach występowania niewielkiego otworu w pęcherzu moczowym, który dodatkowo jest częściowo lub całkowicie uszczelniony siecią lub odłamem kostnym, ilość oddawanego moczu może jedynie nieznacznie odbiegać od normy.
Jeżeli uszkodzenie pęcherza moczowego ma charakter wewnątrzotrzewnowy, obserwuje się zespół typowych symptomów rozwijającego się zapalenia otrzewnej z obroną mięśniową, wymiotami i tzw. objawami otrzewnowymi, stwierdzanymi podczas badania klinicznego pacjenta.
W uszkodzeniach zewnątrzotrzewnowych pęcherza moczowego przebieg kliniczny jest zazwyczaj mniej burzliwy. Dominującymi dolegliwościami są bóle obecne podczas uciskania obszaru nad spojeniem łonowym, nie stwierdza się natomiast objawów otrzewnowych.
W miarę upływu czasu rozwija się obrzęk w podbrzuszu, a następnie ropowica związana z zakażeniem, która rozprzestrzenia się na krocze i wewnętrzne powierzchnie ud.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info