Urazy moszny i jąder nie należą do częstych przypadków klinicznych urologii. Rany w tej okolicy uznaje się za potencjalnie zakażone. Uszkodzenie skóry stwarza bowiem ryzyko przedostania się drobnoustrojów do rany i wywołania infekcji, która łatwo może przechodzić na sąsiednie tkanki. Z tego powodu zranienia te wymagają specjalnego postępowania.
Leczenie urazów moszny i jąder polega na ewakuacji krwiaka, poza tym należy jak najoszczędniej wyciąć martwicze tkanki, a jeśli błona biaława uległa uszkodzeniu w następstwie urazu, konieczne jest jej zszycie. Jeżeli rany mają charakter otwarty należy podjąć takie postępowanie, jak w przypadku zakażonych ran.
Niezbędne jest płukanie zranionych okolic jałowymi płynami fizjologicznymi, usunięcie z rany wszelkich ciał obcych oraz tkanek martwiczych, konieczna jest również systematyczna kontrola uszkodzonych miejsc z oceną ich głębokości i współistniejących zranień. Bardziej szczegółowe postępowanie konieczne jest w przypadkach ran brudnych lub zaopatrywanych po kilku godzinach od wystąpienia urazu.
Niezbędne jest podanie antybiotyku działającego na wiele szczepów bakteryjnych, w tym na drobnoustroje beztlenowe. Należy rozważyć również wdrożenie profilaktyki przeciwtężcowej, przez podanie anatoksyny i surowicy przeciwtężcowej.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info