Układowe zapalenia naczyń w innych chorobach tkanki łącznej

Najczęściej zmiany w naczyniach obserwowane są w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, nawet u kilkunastu procent chorych. Przeważnie dotyczą pacjentów z długim trwaniem procesu chorobowego podstawowego, przeważają u mężczyzn, ale nie mają żadnego powiązania z obserwowanymi zmianami chorobowymi w stawach.

Miejsce występowania wtórnego zapalenia naczyń

Umiejscowienie wtórnego zapalenia naczyń dotyczy przede wszystkim okolic podudzi (wysypka uniesiona i wybroczyny) i miejsc pod płytką paznokciową (wybroczyny przypominające drzazgę), a także obszarów okołopaznokciowych w postaci plamek. Niekiedy tylko dochodzi do powstania martwicy skóry.

Poza tym często zajęte są naczynia różnych tkanek i narządów (np. płuc), co objawiać się może upośledzoną funkcją obwodowego układu nerwowego, pod postacią uczucia cierpnięcia, mrowienia kończyn oraz osłabienia odbierania bodźców czuciowych. Jeżeli zajęte są naczynia w obrębie układu pokarmowego pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rozpoznanie i leczenie wtórnego zapalenia naczyń

Nieprawidłowości obserwowane w badaniach laboratoryjnych są podobne, jak w stanach pierwotnych.

W leczeniu również stosuje się preparaty powszechnie zalecane w zapaleniach naczyń bez współistniejących schorzeń, tj. cyklofosfamid i glikosteroidy.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna", Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa