Choroby mózgu pochodzenia naczyniowego są najczęściej spotykanymi uszkodzeniami układu nerwowego. Wśród nich istotną rolę odgrywają udary mózgu, czyli definiowane według Światowej Organizacji Zdrowia jako stany pojawiające się nagle, z objawami ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwających dłużej niż dobę (o ile wcześniej nie wystąpi zgon pacjenta) i spowodowanych wyłącznie przyczynami naczyniowymi, powiązanymi z przepływem krwi przez mózg.
Podział udarów mózgu uwzględnia czas trwania objawów: przemijający napad niedokrwienia mózgu z objawami ogniskowymi trwającymi mniej niż dobę (według definicji WHO stan taki nie kwalifikuje się do udaru mózgu), odwracalny udar niedokrwienny z objawami utrzymującymi się przez maksymalnie trzy tygodnie, udar dokonany - symptomy nie ustępują w ciągu trzech tygodni. Epizody udarowe mózgu występują najczęściej u osób starszych z przewagą mężczyzn.
Udar może powstawać w mechanizmie obniżenia dostarczenia tlenu do tkanki mózgowej przez niedostateczny dopływ krwi (mówi się wtedy o udarze niedokrwiennym - występuje znacznie częściej) lub w mechanizmie wynaczynienia krwi dostającej się do tkanki mózgu (wówczas rozwija się udar krwotoczny). Wyróżnia się także niezwykle rzadko występujący udar żylny, spowodowany obecnością zakrzepu w obrębie zatok żylnych mózgu.
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się objawów udaru należą: zmiany miażdżycowe w obrębie tętnic doprowadzających krew do mózgu, zatory wędrujące naczyniami do tętnic zaopatrujących tkankę mózgową (powstałe podczas migotania przedsionków, wskutek obecności wad zastawek serca i zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego). Do przyczyn wywołujących udar krwotoczny mózgu należą: nadciśnienie tętnicze, skrobiawica i obecność tętniaków.
Przebieg kliniczny udaru mózgu zależy od umiejscowienia udaru i szybkości narastania niedokrwienia bądź krwotoku domózgowego. Może pojawić się ból głowy, wymioty, drgawki, utrata przytomności i śpiączka. Z objawów ogniskowych występują niedowłady i zaburzenia czucia w obszarze nerwowego zaopatrzenia przez strukturę w obrębie której rozwija się udar.
W przypadku uszkodzenia móżdżku pojawiają się zaburzenia chodu, trudności w utrzymaniu równowagi, zaburzenia mowy i drżenie kończyn. Gdy choroba dotyczy płatów potylicznych pojawić się mogą zaburzenia widzenia. Poza tym można zaobserwować zmiany napięcia mięśni, wygórowanie bądź osłabienie odruchów wywoływanych podczas badania pacjenta.
Czasem chorzy zgłaszają spontaniczne bóle, przeczulicę w stosunku do różnych bodźców, ruchy mimowolne, niedowidzenie połowicze, nietrzymanie moczu, objawy uszkodzenia różnych nerwów czaszkowych (np. porażenie mięśni twarzy, zaburzenia ruchów gałek ocznych, utrudnione połykanie, niewyraźna mowa).
Niektóre udary przebiegają z zaburzeniami oddychania, przyspieszeniem tętna, spadkiem bądź wzrostem ciśnienia tętniczego krwi i podwyższeniem temperatury podstawowej ciała. Rozwój udaru może dawać objawy, tzw. zespołu bocznego opuszki, pojawiają się wtedy gwałtowne zawroty głowy, wymioty, czkawka, z czasem dołączają zaburzenia połykania, chrypka, mrowienia i bóle na obszarze połowy twarzy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info