Uchyłkowatość jelita grubego

Uchyłkowatość jelita grubego jest to choroba, która polega na występowaniu ślepych zbiorników uwypuklających się na zewnątrz przewodu pokarmowego. Uchyłki są pokryte błoną śluzową, komunikują się ze światłem jelita, ale nie mają w swojej budowie błony mięśniowej.

Głównymi przyczynami uchyłkowatości jelita grubego są: przesadny perystaltyczny skurcz z wysokim ciśnieniem środjelitowym oraz pojedyncze normalne ubytki ściany mięśniowej jelita grubego. Uchyłkowatość występuje głównie w okrężnicy.

Uchyłkowatość jelita grubego występuje w krajach zachodnich, u ludzi powyżej 30 roku życia. Przypuszczalnie wiąże się to ze stosowaniem diety ubogo resztkowej, po której następuje redukcja stolca oraz zwiększenie pasażu zawartości jelita.

Objawy uchyłkowatości jelita

Uchyłkowatość jelita może być chorobą bezobjawową. Rzadko pacjenci mają dolegliwości w postaci przerywanych skurczów jelit lub dyskomfortu w lewym dolnym kwadrancie.

Dodatkowo mogą pojawić się odczucia niepełnych wypróżnień i zalegania mas kałowych. Czasami objawem choroby jest pojawienie się domieszki świeżej krwi w stolcu. Bóle nasilają się po posiłkach i są łagodzone wypróżnieniami. Często towarzysza im naprzemienne biegunki i zaparcia.

Leczenie uchyłkowatości jelita

Uchyłkowatość jelit jest leczona ambulatoryjnie. Niektórzy pacjenci muszą być leczeni chirurgicznie w trybie nagłym. Podstawą leczenia uchyłkowatości są otręby, które należy spożywać codziennie. Ma to na celu normalizację wypróżnień.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław