Tuberkulid guzkowo-zgorzelinowy jest najprawdopodobniej odczynem alergicznym na prątki gruźlicze lub ich składowe (produkty rozpadu). Związek z gruźlicą nie został jednak do końca wyjaśniony, ponieważ w przebiegu nie udaje się wykryć prątków w obrębie zmian skórnych, ale w części przypadków współistnieje czynna lub przebyta gruźlica, poza tym obserwuje się dobrą reakcję na środki przeciwgruźlicze, co sugeruje taki mechanizm odpowiedzialny za występowanie wykwitów skórnych. Tuberkulid guzkowo-zgorzelinowy cechuje się obecnością guzków z objawami bliznowacenia w środkowej części zmian.
Tuberkulid guzkowo-zgorzelinowy sugerują drobne guzki pozostawiające niewielkie blizny, typowe umiejscowienie wykwitów oraz wybitnie dodatni odczyn tuberkulinowy. Nieraz konieczne jest wykonanie badania histologicznego zmienionych chorobowo tkanek.
W różnicowaniu tuberkulidu guzkowo-zgorzelinowego należy wykluczyć plamicę hiperergiczną (przebiega ona z pierwotnymi wykwitami wybroczynowymi) oraz trądzik jodowy i bromowy (charakteryzuje się mniejszą skłonnością do rozpadu i bliznowacenia oraz wykwitami typu pęcherzowego).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info