Submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek należy do chorób z grupy glomerulopatii, objawia się zespołem nerczycowym i charakteryzuje się całkowitym brakiem zmian w tkance nerek w mikroskopie świetlnym, a tylko obecnością tzw. spłaszczenia wypustek podocytów w mikroskopie elektronowym. Jest najczęstszą przyczyną obecności białka w moczu u dzieci, również występuje u osób dorosłych, przeważa płeć męska.
Nie poznano do końca przyczyny powstawania zmian - zakłada się, że nieznany czynnik krążący we krwi doprowadza do zmian elektrostatycznych na poziomie komórkowym nerek, stąd obserwowane zmiany w mikroskopie elektronowym i wzmożona przepuszczalność białek surowicy krwi trafiających w większej ilości do moczu. Istotną rolę w powyższych zmianach odgrywać może również układ immunologiczny, być może pobudzany w wyniku infekcji wirusowej u osób ze szczególnymi predyspozycjami genetycznymi.
W postępowaniu terapeutycznym dąży się do uzyskania remisji - obniżenia białkomoczu dobowego. W tym celu najpowszechniejszymi lekami są kortykosteroidy (prednizon podawany doustnie). Początkowo dawki są wyższe, wraz ze spadkiem i ustępowaniem białkomoczu zmniejsza się dawkę, aż do całkowitego odstawienia leku.
Inne leki (cyklofosfamid i cyklosporyna) podawane są w przypadkach nawrotów, w razie nieskuteczności leczenia sterydami oraz przy występowaniu skutków ubocznych powyższych leków. Z rzadziej stosowanych substancji w terapii choroby należy wymienić: lewamizol, azatioprynę, mykofenolan mofetylu.
Submikroskopowe kłębuszkowe zapalenie nerek może mieć różny przebieg, najczęściej nawroty pojawiają się po okresach remisji (samoistne remisje u osób nieleczonych występują nawet u blisko połowy chorych). Niemniej rokowanie jest dobre, rzadko dochodzi bowiem do rozwoju przewlekłej niewydolności nerek.
Najczęstszy problem stanowią powikłania spowodowane leczeniem submikroskopowego kłębuszkowego zapalenia nerek. Czasem obserwuje się progresję zmian w kierunku innych typów kłębuszkowego zapalenia nerek - zwłaszcza rozwinąć się może ogniskowe segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych, o czym świadczyć może rozwijające się pogorszenie czynności nerek.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info