Stwardnienie zanikowe boczne należy do chorób przewlekłych i postępujących, w których dochodzi do uszkodzenia komórek rogu przedniego rdzenia kręgowego. Istotą choroby jest zniszczenie obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego. Choroba występuje rzadko, z przewagą mężczyzn, najczęściej w wieku podeszłym. Przyczyny zmian w obrębie układu nerwowego nie zostały do końca wyjaśnione. Czasem zdarzają się postaci uwarunkowane genetycznie i przekazywane potomstwu.
Niektórzy uważają, że dochodzi do powstania enzymatycznych zaburzeń związanych z działaniem bliżej nieokreślonego czynnika toksycznego. Przypuszcza się również, że podłożem zmian jest zakażenie wirusem o powolnym działaniu, wymaga to jednak potwierdzenia. W tkance zmienionej chorobowo dochodzi do procesu zaniku komórek, najbardziej nasilone zmiany obecne są na wysokości zgrubienia szyjnego i lędźwiowego rdzenia kręgowego. W pniu mózgu zanik stwierdza się w niektórych jądrach nerwów czaszkowych.
Obraz stwardnienia zanikowego bocznego charakteryzuje się równoczesnym występowaniem objawów uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego. Najczęściej obserwuje się postępujący zanik mięśni, wygórowanie odruchów głębokich, obserwowane podczas badania klinicznego pacjenta, bardzo rzadko natomiast pojawiają się zaburzenia czucia i nieprawidłowa czynność zwieraczy.
Stwardnienie zanikowe boczne z reguły rozpoczyna się zanikiem mięśni w obrębie kończyn górnych. Zaburzenia mowy i połykania niekiedy bywają pierwszym objawem choroby, natomiast wzrost napięcia w obrębie kończyn dolnych stosunkowo rzadko wyprzedza inne symptomy. W początkowym okresie obserwuje się zanik w obrębie krótkich mięśni jednej ręki. W miarę trwania choroby dochodzi do nasilenia zmian i zajęcia mięśni drugiej kończyny. Zanik w obrębie kończyn dolnych jest z reguły późnym i nieznacznie nasilonym objawem.
W stwardnieniu zanikowym bocznym wraz z zanikiem mięśni pojawia się tzw. drżenie pęczkowe (chorzy odczuwają ten stan jak "chodzenie mrówek pod skórą"). W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia jąder ruchowych nerwów czaszkowych, co objawia się zaburzeniami mowy, połykania i żucia, przymusowym uśmiechem lub płaczem. U niektórych pacjentów stwierdza się niewielkie objawy czuciowe pod postacią parestezji i dolegliwości bólowych. U nielicznych chorych, jako późny objaw występuje trudność w rozpoczęciu oddawania moczu.
W zaawansowanym stwardnieniu zanikowego bocznego obserwuje się osłabienie mięśni biorących udział w oddychaniu (głównie przepony i mięśni międzyżebrowych), co może doprowadzić do rozwoju niewydolności oddechowej. Niekiedy stwierdzić można otępienie i objawy podobne do występujących w chorobie Parkinsona.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info