Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą neurologiczną, której objawy są wynikiem niszczenia osłonek mielinowych niektórych obszarów ośrodkowego układu nerwowego. Nie poznano przyczyny, która powodowałaby zmiany zachodzące w strukturach układu nerwowego, podejrzewa się uwarunkowania genetyczne związane z większą predyspozycją na działanie czynników środowiskowych, np. zakażeń wirusowych, które wyzwalają reakcję układu odpornościowego polegającą na produkcji przeciwciał przeciwko własnym tkankom (w tym przypadku przeciw składnikowi osłonek mielinowych włókien nerwowych).
Istnieją doniesienia o innych czynnikach wyzwalających patologiczną reakcję, np. zatrucia, niedobory pokarmowe, reakcje alergiczne, zakrzepy naczyń żylnych. Istotą procesu jest rozsiany rozpad osłonki mielinowej zarówno w mózgu jak i w rdzeniu kręgowym. Najczęściej stwierdza się ogniska chorobowe w przebiegu dróg korowo-rdzeniowych, w nerwach wzrokowych, w pniu mózgu, szczególnie w moście, w móżdżku i sznurach tylnych.
Zmiany w mózgu charakteryzują się wieloogniskowością, tzn., że objawy wskazują na uszkodzenie różnych części układu nerwowego. Choroba częściej dotyczy kobiet. Objawy pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia, ale zdarza się, że osoby w innym wieku zgłaszają pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Charakterystyczną cechą jest przewaga występowania choroby w klimacie umiarkowanym.
Przebieg kliniczny stwardnienia rozsianego jest różny. Początek także może być inny, a pierwszymi objawami zgłaszanymi przez chorych mogą być: zaburzenia czucia, najczęściej w obszarze kończyn, zaburzenia utrzymywania równowagi i nieprawidłowy chód, ze strony narządu wzroku może dochodzić do zaburzeń widzenia pod postacią utraty wzroku i podwójnego widzenia. Czasem jako pierwsze symptomy występują: osłabienie, zapalenie rdzenia kręgowego i inne.
U ponad połowy pacjentów zaburzenia widzenia, jeśli nie występują jako jeden z pierwszych objawów, to pojawiają się wraz z postępem choroby. Często u chorych wykrywa się pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, manifestujące się ubytkiem środkowego obszaru pola widzenia, pogorszeniem wzroku i widzenia barw, bólami okolicy oczodołu. Na szczęście po kilku tygodniach objawy ustępują, a rzadko dochodzi do powstania nieodwracalnych zmian wywołujących ślepotę.
Nieraz mogą pojawiać się niedowłady i porażenia mięśni biorących udział w poruszaniu gałką oczną. Do bardzo częstych objawów, obserwowanych u prawie wszystkich chorych wraz z postępem choroby należą: niedowłady kończyn, wygórowane odruchy badane u pacjentów, objawy związane ze zmianami w obrębie móżdżku (zaburzenia chodu i mowy, drżenie głowy).
Poza tym pojawiają się zaburzenia czucia, ból, problemy z zapamiętywaniem, otępienie, zaburzenia językowe, zaburzenia psychiczne (śmiech lub płacz niewspółmierny do sytuacji, depresja lub obniżenie nastroju). Ze strony układu wegetatywnego występują problemy z oddawaniem moczu i stolca (głównie zaparcia) oraz dysfunkcje seksualne.
Mariusz Kłos
Esterka | 2012-06-14 16:44
Witam :) mam 32 lata ,zdjagnozowane SM w 2007r Po tych kilku latach na Interferonie dopadło mnie porażenie nerwu strzałkowego wiąże się z tym,że mam słaby mięsień płaszczkowaty goleni,martwi mnie tylko jeden fakt,nie mogę nosić szpilek ,które uwielbiam :) Poza tym jest okey! Głowa do góry dla wszystkich ,Pozdrawiam Bardzo Serdecznie,wiara czyni Cuda !!!
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info