Stłuczenie mózgu i krwiak śródmózgowy często występują łącznie, należą do najczęściej rozpoznawanych uszkodzeń mózgu powstałych pourazowo. Stłuczenie charakteryzuje się rozlanym obrzękiem tkanki mózgowej i małymi ogniskami krwotocznymi. Ogniska takie występują w miejscu zadziałania bodźca urazowego, jednocześnie może pojawić się uraz półkuli przeciwległej, wskutek przejściowego przemieszczenia tkanki mózgowej, spowodowanego urazem.
Krwiak śródmózgowy oznacza powstanie większych ognisk krwawienia. Stłuczenie i krwiak prawie zawsze współistnieją ze wstrząśnieniem mózgu. Stąd pojawiającymi się objawami są: utrata przytomności, nudności, wymioty i bóle głowy. Przebieg kliniczny stłuczenia mózgu i krwiaka śródmózgowego jest poważniejszy, ponieważ obserwuje się ogniskowe objawy neurologiczne. Dochodzi do powstania zaburzeń krążenia i oddychania wskutek uszkodzenia pnia mózgu. Zdarzają się zaburzenia psychiczne w postaci niepokoju, dezorientacji, halucynacji.
U ludzi w wieku starszym mogą utrwalić się zmiany osobowości i otępienie. Stłuczenie i krwiak przyczyniają się do powstania niedowładu połowiczego i zaburzeń mowy, węchu i uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz unerwienia zaopatrującego mięśnie poruszające gałką oczną.
Stłuczenie mózgu nie wymaga zastosowania specjalistycznego postępowania terapeutycznego. Tkanki, które zostały uszkodzone ulegają samoistnej martwicy, a krew zostaje wchłonięta. Jedynie stany przebiegające z powstaniem znacznego obrzęku wymagają leczenia odwadniającego. W większych krwiakach śródmózgowych podejmuje się chirurgiczną ewakuację jego zawartości. Profilaktycznie włącza się leczenie przeciwpadaczkowe, gdyż wraz z progresją zmian w mózgu pojawić się mogą napady, które nieraz skutkują powstaniem groźnych dla życia wgłobień.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info