Skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) jest rozwojowym zniekształceniem kręgosłupa i tułowia. Choroba rozwija się w okresie wzrastania. Przekroczenie pewnego zakresu odwracalnych zmian prowadzi do wystąpienia trwałego stanu. Okresy progresji choroby przypadają na etapy szybszego wzrastania kręgosłupa.
Do pierwotnie powstałych przemieszczeń dołączają zaburzenia wzrostu układu kostnego i tkanek miękkich. Boczne skrzywienie kręgosłupa jest schorzeniem częstym - pojawia się nawet u 2-3 proc. populacji osób dorastających. Niewielkiego stopnia skoliozy stwierdzane są równie często u chłopców i dziewczynek. W miarę wzrastania i dojrzewania nasilone boczne skrzywienie kręgosłupa dominuje u płci żeńskiej.
U dzieci i młodzieży podstawowym problemem nie jest ból ani zaburzenia funkcji układu oddechowego czy krążenia, ale ryzyko dalszego postępowania zniekształceń w obrębie kręgosłupa. Są one tym większe, im wcześniej pojawia się skolioza. Przyczyny schorzenia nie zostały do końca wyjaśnione. Obecnie przyjmuje się, że tak naprawdę za wystąpienie choroby odpowiada wiele czynników niezależnych od siebie.
Przy ustaleniu rozpoznania ważne miejsce zajmuje wywiad chorobowy. Dostarcza on danych dotyczących tego, kiedy zauważono skoliozę, jakie było dotychczasowe leczenie, czy w rodzinie występowały przypadki bocznego skrzywienia kręgosłupa. Należy zebrać dane dotyczące rozwoju pacjenta i przebycia chorób zwłaszcza układu kostno-stawowego.
Ważny jest również proces wzrastania chorego w ciągu ostatniego półrocza. Następnie przeprowadza się badanie pacjenta, należy zwrócić uwagę, czy chód chorego jest prawidłowy, jaka jest sylwetka osoby badanej. Uzasadniony jest również pomiar wzrostu i wagi pacjenta. Należy ocenić także, czy kończyny są tej samej długości. Podczas badania wykryć można również asymetrie w ustawieniu głowy, barków, w głębokości talii i w wysunięciu bioder. Ocenia się także zaawansowanie procesu dojrzewania płciowego.
Z badań dodatkowych najważniejszymi są zdjęcia radiologiczne. Takie obrazowanie należy wykonać w swobodnej pozycji stojącej. Zdjęcie rentgenowskie powinno objąć kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny oraz klatkę piersiową i miednicę wraz ze stawami biodrowymi. Wskazane jest także uwidocznienie górnych części kości udowych w celu oceny długości kończyn dolnych.
Z innych badań obrazowych wykonać można tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pierwsza technika obrazowania uwidacznia tułów i umożliwia trójwymiarową rekonstrukcję, co jest pomocne w ocenie bocznych skrzywień kręgosłupa o charakterze wrodzonym. Rezonans magnetyczny ma natomiast znaczenie przy wykrywaniu współistniejących wad układu nerwowego.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info