Sarkoidoza

Sarkoidoza jest uogólnioną chorobą ziarniniakową. Trwają badania nad poznaniem przyczyny choroby. Wiadomo, że istnieje pewna predyspozycja genetyczna, zaburzenia regulacji immunologicznej, czynniki środowiskowe.

Sarkoidoza charakteryzuje się obecnością nieserowaciejących ziarniniaków w wielu tkankach i narządach. Rozpoznanie choroby ustala się poprzez diagnozę przez wykluczenie.

Objawy sarkoidozy

W 95 proc. przypadków sarkoidoza przebiega bezobjawowo. Większość chorych nie zgłasza żadnych dolegliwości. Rozpoznanie sarkoidozy jest najczęściej przypadkowe, podczas kontrolnego badania RTG. Gdy choroba już jest w dużym stopniu zaawansowania może pojawić się duszność wysiłkowa, dyskomfort zamostkowy, gorączka, zmęczenie, anoreksja, utrata masy ciała, nocne poty.

W obrazie RTG zauważa się obustronnie powiększone węzły chłonne wnęk. Dodatkowo można zauważyć włóknienie płuc.

Leczenie sarkoidozy

Z powodu braku poznania przyczyny choroby, nie wiadomo dokładnie jakie leczenie należy wdrożyć pacjentowi. W chorobie często występuje samoistna remisja. Zmiany skórne i poliartropatia leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych. W lokalizacji pozapalnej oraz podczas postępującego upośledzenia czynności układu oddechowego stosuje się glikokortykosteroidy.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław