Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest zakaźną chorobą pasożytniczą wywołaną przez rzęsistka pochwowego Trichomonas vaginalis. Pasożyt ten wykrywany jest u ponad połowy kobiet w wieku produkcyjnym. Najczęściej zakażenie ma charakter przewlekły, a dolegliwości nie są znacznie nasilone. Schorzenie pierwotne objawia się już kilka dni po zakażeniu.

Rozpoznanie rzęsistkowicy

Wziernikowe badanie ginekologiczne ukazuje liczne i drobne uszkodzenia w obrębie nabłonka pochwy i szyjki macicy (określane są jako szyjka truskawkowa) oraz typowe upławy o mdłym zapachu i kolorze szarym lub żółto-zielonym. W przebiegu ostrej infekcji objawy mogą być znacznie nasilone. Obrzęk warg sromowych i tkanki pochwy daje dolegliwości bólowe uniemożliwiające nieraz przeprowadzenie badania ginekologicznego.

Rozpoznanie rzęsistkowicy ustala się na podstawie wyglądu zmian oraz badania w mikroskopie preparatu pobranego ze zmienionych chorobowo miejsc. Postać przewlekła nieraz wymaga specjalnego barwienia preparatów w celu ustalenia właściwego rozpoznania.

Leczenie rzęsistkowicy

Leczenie polega na stosowaniu środka farmakologicznego przeciwrzęsistkowego - metronidazolu podawanego doustnie przez okres tygodnia.

Równocześnie należy codziennie stosować tabletkę dopochwową na noc. W trakcie leczenia nie powinno się używać napojów alkoholowych oraz należy ograniczać stosunek płciowy. Leczenie rzęsistkowicy u kobiet w ciąży w I lub II trymestrze polega na stosowaniu preparatu dopochwowego, niezalecane jest podawanie metronidazolu doustnie.

Istnieje także szczepionka pomocna w leczeniu przewlekłych postaci infekcji rzęsistkiem pochwowym. Innym preparatem działającym podobnie do metronidazolu jest tynidazol (terapia polega na jednorazowym podaniu doustnym tabletek z tym środkiem farmakologicznym). Należy zaznaczyć, że w leczeniu rzęsistkowicy konieczna jest równoczesna terapia obojga partnerów, gdyż tylko takie postępowanie może zagwarantować wyleczenie i nie pojawienie się nawrotów.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Ginekologia praktyczna", red. Pschyrembel Willibald, Strauss Günter, Petri Eckhard, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Ginekologia Podręcznik dla lekarzy i studentów" pod red. Zbigniewa Słomko, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa