Rzęsistkowica jest zakaźną chorobą pasożytniczą wywołaną przez rzęsistka pochwowego Trichomonas vaginalis. Pasożyt ten wykrywany jest u ponad połowy kobiet w wieku produkcyjnym. Najczęściej zakażenie ma charakter przewlekły, a dolegliwości nie są znacznie nasilone. Schorzenie pierwotne objawia się już kilka dni po zakażeniu.
Leczenie polega na stosowaniu środka farmakologicznego przeciwrzęsistkowego - metronidazolu podawanego doustnie przez okres tygodnia.
Równocześnie należy codziennie stosować tabletkę dopochwową na noc. W trakcie leczenia nie powinno się używać napojów alkoholowych oraz należy ograniczać stosunek płciowy. Leczenie rzęsistkowicy u kobiet w ciąży w I lub II trymestrze polega na stosowaniu preparatu dopochwowego, niezalecane jest podawanie metronidazolu doustnie.
Istnieje także szczepionka pomocna w leczeniu przewlekłych postaci infekcji rzęsistkiem pochwowym. Innym preparatem działającym podobnie do metronidazolu jest tynidazol (terapia polega na jednorazowym podaniu doustnym tabletek z tym środkiem farmakologicznym). Należy zaznaczyć, że w leczeniu rzęsistkowicy konieczna jest równoczesna terapia obojga partnerów, gdyż tylko takie postępowanie może zagwarantować wyleczenie i nie pojawienie się nawrotów.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info