Rumień stwardniały, inaczej gruźlica stwardniała skóry, to przewlekłe zmiany zapalne przebiegające z guzami, najczęściej zlokalizowane na podudziach i przeważające u kobiet. W procesie powstawania wykwitów prawdopodobnie istotną rolę odgrywają produkty rozpadu prątków gruźliczych, na które organizm człowieka reaguje specyficzną odpowiedzią układu odpornościowego. Jednak identyczne pod względem morfologicznym zmiany mogą występować w przypadkach niezwiązanych z prątkami gruźliczymi.
Rozpoznanie ustala się na podstawie typowych cech morfologicznych zmian skórnych oraz ich lokalizacji. Charakterystyczne jest również pojawianie się wykwitów u kobiet z przebytą lub czynną gruźlicą.
Rumień stwardniały ponadto cechuje się silnie dodatnimi odczynami tuberkulinowymi, rozstrzygające w przypadkach wątpliwych jest badanie histologiczne tkanek, które jednak nie zawsze umożliwia zróżnicowanie schorzenia z guzowatym zapaleniem naczyń. Konieczne jest również wykluczenie rumienia guzowatego i zakrzepowego zapalenia powierzchownych naczyń żylnych.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info