Różyca należy do schorzeń skórnych o charakterze zakaźnym, czynnikiem wywołującym zmiany są bakterie (włosowce różycy), które powodują powstanie ognisk zapalno-obrzękowych, przede wszystkim w obrębie rąk. Nieprawidłowości pojawiają się u osób mających styczność najczęściej z zakażonym mięsem drobiowym lub rybami.
Do różycy dochodzi przez miejscowe skaleczenia lub ukłucia. Najbardziej narażonymi grupami zawodowymi są weterynarze, rzeźnicy, kucharze i gospodynie domowe. Okres wylęgania różycy wynosi 2-7 dni. Przebycie infekcji nie wiąże się z uzyskaniem odporności, tak jak to ma miejsce w przypadkach wielu chorób zakaźnych.
Ostro odgraniczone zmiany zapalne i obrzękowe oraz lokalizacja nieprawidłowości w obrębie rąk, sugerują rozpoznanie różycy. Ponadto szybki przebieg choroby i niewystępowanie objawów o charakterze ogólnoustrojowym są pomocne w procesie diagnostycznym. Ważny jest również wywiad chorobowy z uwzględnieniem pracy zawodowej oraz zranień ręki podczas jej wykonywania.
W różnicowaniu różycy konieczne jest wykluczenie róży, która przebiega z bardziej nasilonym stanem zapalnym oraz objawami ogólnoustrojowymi (gorączką, złym samopoczuciem, dreszczami) i jest przeważnie zlokalizowana na twarzy lub kończynach dolnych.
Ponadto rumień wielopostaciowy może przypominać różycę, ale liczba wykwitów w jego przebiegu jest większa, inna jest także lokalizacja. W rozpoznaniu różnicowym należy także wziąć pod uwagę rumień przewlekły pełzakowaty (inne umiejscowienie choroby i wolniejszy przebieg kliniczny).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info