Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią (inaczej choroba Shulmana) jest schorzeniem układowym tkanki łącznej o charakterze przewlekłym, przebiegającym z typowym stwardnieniem powłok. Ponadto obserwuje się wzrost poziomu eozynofilów (rodzaj krwinek białych, odpowiedzialny głównie za reakcje alergiczne i przeciwpasożytnicze) w badaniu laboratoryjnym rozmazu surowicy krwi obwodowej.
Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią częściej występuje u płci męskiej, z reguły u osób dorosłych, rzadkie są postaci pojawiające się u dzieci. Przyczyny powstawania zmian nie są znane. Początek choroby bardzo często poprzedzony jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym (u około połowy pacjentów). Wskazuje się również na udział drobnoustrojów przenoszonych przez kleszcze w zapoczątkowaniu procesu chorobowego (bakterie te wykrywane są w tkankach osób chorych).
W pojawieniu się objawów rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią może odgrywać rolę nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego, ponieważ we krwi stwierdza się pewne zaburzenia (m. in. wzrost niektórych przeciwciał). Ponadto często współistnieją inne schorzenia autoimmunologiczne, takie jak zapalenie tarczycy, małopłytkowość, niedokrwistości. Dodatkowo stwierdza się zespoły mielodysplastyczne lub chłoniaki u pacjentów z rozlanym zapaleniem powięzi przebiegającym z eozynofilią.
Przebieg kliniczny rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią rozpoczyna się przeważnie dolegliwościami bólowymi ze strony stawów, skóry i mięśni. Objawy pojawiają się nagle, rozwija się obrzęk okolic kończyn dolnych (głównie stóp) i górnych (przede wszystkim rąk). Dochodzi do zwiększenia spoistości skóry i tkanki podskórnej, które są twarde. Zmiany przeważnie mają charakter symetryczny.
Wtórnie ograniczeniu ulegają ruchy w stawach okolic zajętej skóry i tkanki podskórnej. Ponadto z objawów ogólnych pojawiają się stany podgorączkowe, osłabienie, utrata apetytu i złe samopoczucie. Często stwierdza się objawy neurologiczne w obrębie kończyn górnych, spowodowane uciskiem nerwów przebiegających w obrębie kanału nadgarstka.
Dodatkowo obserwuje się zmiany skórne pod postacią nierówności powierzchni, przypominające skórkę pomarańczową, a także pobruzdowania na skórze, będące następstwem zajęcia procesem chorobowym głębszych warstw tkanki podskórnej i powięzi.
W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost poziomu eozynofilów, przyspieszony odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), a także wysoką aktywność enzymu aldolazy w surowicy krwi, a prawidłową aktywność enzymu kinazy keratynowej.
Dodatkowo występują nieprawidłowości w badaniach mikroskopowych zmienionych chorobowo tkanek oraz w wynikach rezonansu magnetycznego obrazującego tkanki objęte schorzeniem (badanie to wykonywane jest rzadko w rozlanym zapaleniu powięzi z eozynofilią).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info