Ropień nerki powstaje wskutek rozprzestrzeniania się drobnoustrojów drogą krwionośną lub jako powikłanie odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Ropień okołonerkowy jest natomiast skutkiem pęknięcia ropnia nerki do przestrzeni umiejscowionej wokół tego narządu.
Jeśli ropień nerki i ropień okołonerkowy toczy się między torebką włóknistą nerki, a powięzią nerkową to stan taki jest nazywany zapaleniem przynerkowym. Jeżeli nieprawidłowości występują natomiast na zewnątrz powięzi nerkowej mamy do czynienia z zapaleniem okołonerkowym.
Przyczyny ropnia nerki i ropnia okołonerkowego
Jeśli ropień nerki i ropień okołonerkowy rozwijają się na drodze wstępującej, z niżej położonych odcinków układu moczowego, najczęstszym drobnoustrojem chorobotwórczym jest pałeczka okrężnicy
Escherichia coli lub pałeczka odmieńca
Proteus vulgaris.
Infekcja gronkowcem złocistym
Staphylococcus aureus powstaje najczęściej w następstwie rozprzestrzeniania się tych szczepów patogennych drogą krwi z odległych ognisk chorobowych umiejscowionych najczęściej na skórze. Nieraz ten typ zakażenia rozwija się u narkomanów stosujących środki dożylnie, co skutkuje przenoszeniem bakterii do krwioobiegu.
Ropień nerki i ropień okołonerkowy często powstają wskutek współistnienia innych patologii w obrębie dróg moczowych, np. kamicy odlewowej nerki lub wodonercza o cechach zakażenia.
Objawy ropnia nerki i ropnia okołonerkowego
Ropień nerki i ropień okołonerkowy objawiają się nagłym wystąpieniem gorączki, dreszczami, dolegliwościami bólowymi okolicy lędźwiowej. Ponadto może wystąpić ogólne osłabienie, złe samopoczucie, utrata apetytu, czy nudności i wymioty.
W wielu przypadkach stwierdza się objawy związane ze schorzeniami współistniejącymi. W badaniu ogólnym moczu często nie wykazuje się żadnych nieprawidłowości.
Rozpoznanie ropnia nerki i ropnia okołonerkowego
Pojawienie się dolegliwości świadczących o zaburzeniach rozwijających się w obrębie układu moczowego, powinny skłonić do wdrożenia odpowiedniej diagnostyki. Ropień nerki i ropień okołonerkowy rozpoznaje się i różnicuje na podstawie badań obrazowych.
W procesie diagnostycznym zastosowanie znalazły ultrasonografia i tomografia komputerowa.
Leczenie ropnia nerki i ropnia okołonerkowego
Ropień nerki i ropień okołonerkowy wymagają zastosowania drenażu z odbarczeniem nieprawidłowości, a także podawania antybiotyków, nieraz przez dłuższy okres czasu.
W kolejnym etapie konieczne jest dążenie do zlikwidowania przyczyny wywołującej ropień nerki i ropień okołonerkowy.
Mariusz Kłos