Ropniem mózgu nazywa się zmiany morfologiczne zachodzące w obrębie mózgu w wyniku procesu zapalnego rozwijającego się po zakażeniu najczęściej bakteriami, grzybami bądź pasożytami. Wraz z upływem czasu dochodzi do rozpadu chorobowo zmienionych tkanek i powstania zbiornika z płynem otoczonego torebką.
Ropień może powstać w wyniku przedostania się czynnika infekcyjnego drogą krwi, przez ciągłość z sąsiednich struktur, bądź wskutek otwartego urazu czaszkowo-mózgowego lub złamania kości czaszki.
Ropnie mózgu będące powikłaniem zapalenia zatok przynosowych, ucha środkowego, infekcyjnego zapalenia wsierdzia lub urazu są najczęściej pochodzenia bakteryjnego, podczas gdy u osób z upośledzoną odpornością mogą rozwijać się ropnie grzybicze, a u chorych na AIDS zmiany powstają wskutek infekcji pierwotniakowych (najczęściej czynnikiem etiologicznym jest Toxoplasma gonidii).
Ropień mózgu tworzy się w ciągu kilku tygodni. Na początku pojawiają się cechy ograniczonego ropnego zapalenia, później zmiany te ulegają powolnemu otorbieniu. Częsty i nieraz bardzo rozległy jest obrzęk mózgu otaczający zmiany chorobowe.
Przebieg kliniczny ropnia mózgu bywa różny - początek z reguły jest powolny lub podostry, rzadko zdarzają się przypadki nagłego pojawienia się objawów chorobowych z szybkim przebiegiem klinicznym. Symptomy są podobne do tych, które występują w guzach mózgu. Częste są bóle głowy o tępym i rozlanym charakterze, nudności, wymioty, napady padaczkowe. Tarcza zastoinowa obserwowana we wziernikowym badaniu dna oka z reguły jest późnym objawem.
W ropniach częściej niż w guzach mózgu stwierdza się zwolnienie czynności serca. Niejednokrotnie zdarza się, że choroba przebiega tylko z objawami ogólnymi, a nie ma symptomów związanych z uszkodzeniem konkretnych struktur ośrodkowego układu nerwowego.
W zależności od lokalizacji zmian, takie objawy ogniskowe mogą przebiegać pod postacią niedowidzenia (kiedy uszkodzone są elementy drogi wzrokowej przebiegającej między gałką oczną, a korą mózgową w okolicy potylicznej) lub zaburzeń mowy. Kiedy proces chorobowy dotyczy płatów czołowych występują zaburzenia psychiczne.
W ropniach móżdżku obserwuje się niezborność ruchową, oczopląs, drżenie, zaburzenia mowy i utrzymania równowagi. W innych lokalizacjach występują objawy związane z uszkodzeniem różnych obszarów mózgu. O przebiegu klinicznym decyduje również wielkość ropnia.
Śmiertelność jest wysoka i dotyczy średnio co czwartego chorego, a choroba pozostawia trwałe następstwa u jeszcze większej liczby pacjentów (niedowłady, padaczka, zaburzenia mowy). W przebiegu może dojść do przebicia ropnia do układu komorowego, co szybko pogarsza stan kliniczny pacjenta i stanowi zagrożenie życia.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info