Rogowacenie słoneczne jest schorzeniem skóry przebiegającym z nawarstwieniami skórnymi, które często pojawiają się na podłożu nieprawidłowości spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego lub w wyniku występowania zmian starczych w obrębie skóry. Rogowacenie słoneczne najczęściej jest zlokalizowane na obszarach niezakrytych przez ubrania.
Szkodliwe są zwłaszcza promienie prowadzące do powstania szarożółtych ognisk z przebarwieniami i odbarwieniami, zmniejszonej sprężystości, suchości i złuszczania, grubych zmarszczeń, czy pobruzdowań skórnych oraz rozszerzenia powierzchownych naczyń skórnych. Cechy skóry uszkodzonej przez promieniowanie słoneczne często nakładają się na skórę starczą, stąd różnicowanie między nimi nie jest możliwe we wszystkich przypadkach.
Rozpoznanie rogowacenia słonecznego ustala się w oparciu o pewne cechy kliniczne wykwitów skórnych i ich typową lokalizację. Rozstrzygające jest badanie histologiczne wykazujące charakterystyczne nieprawidłowości.
W różnicowaniu rogowacenia słonecznego należy wykluczyć przede wszystkim wczesną brodawkę łojotokową (wykwity są z reguły bardziej wyniosłe, lokalizacja może również obejmować okolice przykryte ubraniem), brodawki płaskie (pojawiają się częściej w młodszym wieku i mają skłonności do samoistnego ustępowania) i hiperkeratotyczną odmianę tocznia rumieniowatego przewlekłego (stan zapalny jest bardziej nasilony, zmiany ustępując pozostawiają blizny).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info