Rogowacenie mieszkowe jest schorzeniem dermatologicznym przebiegającym z grudkami powstającymi w okolicach przymieszkowych. Typowe jest występowanie czopa rogowego.
Rogowacenie mieszkowe częściej obserwowana jest u młodych ludzi, u których współistnieją zaburzenia naczynioruchowe. Wiele przypadków rogowacenia mieszkowego ma charakter dziedziczny, uwarunkowane są autosomalnie dominująco.
Ustalenie rozpoznania rogowacenia mieszkowego jest możliwe po stwierdzeniu występowania niezapalnych grudek przymieszkowych i typowej ich lokalizacji. Ponadto częste współistnienie objawów naczynioruchowych (np. zaczerwienienia twarzy) wskazuje na rogowacenie mieszkowe.
W różnicowaniu rogowacenia mieszkowego należy wykluczyć liszaja płaskiego mieszkowego, który przebiega ze skłonnościami do zlewania się grudek ze sobą, obecny jest świąd, a umiejscowienie zmian jest inne (główna lokalizacja nieprawidłowości to okolica krzyżowa).
Ponadto zmiany mieszkowe w łagodnej odmianie rybiej łuski zwykłej cechują się współistnieniem typowych objawów z zajęciem skóry dłoni i stóp oraz innych okolic, co odróżnia schorzenie od rogowacenia mieszkowego.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info