Róg skórny jest strukturą różnego kształtu, przebiegającą z nieznacznym naciekiem podstawy, stanowiącą szczególną odmianę rogowacenia starczego. Róg skórny może pojawiać się także u dzieci, u których nie jest zaliczany do stanów przedrakowych.
U osób starszych róg skórny są związane z uszkodzeniem skóry przez promieniowanie słoneczne lub w procesie starzenia się organizmu. U dzieci podłożem zmian są stany zapalne. Czynnikiem usposabiającym jest długotrwałe drażnienie.
Diagnozę rogu skórnego stawia się na podstawie występowania charakterystycznej struktury rogowej oraz badania histologicznego (u starszych osób konieczność przeprowadzenia szerokiej diagnostyki jest związana z wykluczeniem bądź potwierdzeniem przekształcania się zmian w kierunku nowotworów złośliwych).
W różnicowaniu rogu skórnego konieczne jest uwzględnienie raka kolczystokomórkowego, który różni się szybkim powstawaniem i głębokim naciekaniem podstawy zmiany. Ponadto stwierdza się w jego przebiegu kopulasty kształt nieprawidłowości skórnej z charakterystycznym zagłębieniem w części środkowej, rozstrzygające jest badanie histologiczne.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info