Róg skórny

Róg skórny jest strukturą różnego kształtu, przebiegającą z nieznacznym naciekiem podstawy, stanowiącą szczególną odmianę rogowacenia starczego. Róg skórny może pojawiać się także u dzieci, u których nie jest zaliczany do stanów przedrakowych.

U osób starszych róg skórny są związane z uszkodzeniem skóry przez promieniowanie słoneczne lub w procesie starzenia się organizmu. U dzieci podłożem zmian są stany zapalne. Czynnikiem usposabiającym jest długotrwałe drażnienie.

Objawy rogu skórnego

Róg skórny charakteryzuje się nawarstwieniami skórnymi o kształcie nieregularnym lub stożkowatym (niekiedy nieprawidłowości przypominają rogi zwierząt). Zmiany są barwy żółtobrunatnej i mają chropowatą powierzchnię.

Podstawa rogu skórnego jest różnie nacieczona, wyraźnie w przypadkach transformacji nowotworowej w kierunku raka. Lokalizacja zmian skórnych najczęściej dotyczy twarzy, odsłoniętych części kończyn i owłosionej skóry głowy.

Rozpoznanie rogu skórnego

Diagnozę rogu skórnego stawia się na podstawie występowania charakterystycznej struktury rogowej oraz badania histologicznego (u starszych osób konieczność przeprowadzenia szerokiej diagnostyki jest związana z wykluczeniem bądź potwierdzeniem przekształcania się zmian w kierunku nowotworów złośliwych).

W różnicowaniu rogu skórnego konieczne jest uwzględnienie raka kolczystokomórkowego, który różni się szybkim powstawaniem i głębokim naciekaniem podstawy zmiany. Ponadto stwierdza się w jego przebiegu kopulasty kształt nieprawidłowości skórnej z charakterystycznym zagłębieniem w części środkowej, rozstrzygające jest badanie histologiczne.

Leczenie rogu skórnego

Postępowanie w przypadku rozpoznania rogu skórnego polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. W razie stwierdzenia raka kolczystokomórkowego niezbędne jest odpowiednie leczenie tego nowotworu złośliwego.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa