Reakcje nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe

Średnio, co dziesiąty pacjent zażywający antybiotyki beta-laktamowe zgłasza nadwrażliwość na te środki farmakologiczne, podczas przeprowadzania wywiadu związanego z ogólną alergią. Mimo to większość chorych ma ujemne wyniki badań diagnostycznych, a ogólna tolerancja na te leki jest dobra.

Najczęstszym antybiotykiem z tej grupy, wywołującym reakcje nadwrażliwości jest amoksycylina, ze względu na powszechność jej stosowania podczas leczenie wielu infekcji bakteryjnych zlokalizowanych w różnych narządach.

Rozpoznanie reakcji nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe

Rozpoznanie reakcji nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe wiąże się z prawidłowo i szczegółowo zebranym wywiadem dotyczącym alergii. Istnieją testy skórne, z zastosowaniem penicyliny G w pewnym rozcieńczeniu, które umożliwiają rozpoznanie nadwrażliwości na niektóre antybiotyki.

Jednak w przypadku ujemnego wyniku testów śródskórnych, ryzyko wystąpienia u pacjenta ciężkiej reakcji anafilaktycznej po zastosowaniu antybiotyków beta-laktamowych jest takie samo, jak w przypadku podania leków osobom niebadanym w tym kierunku.

Dodatkowo pozytywne wyniki badań w kierunku obecności swoistych przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi, skierowanych przeciwko składowym określonych środków farmakologicznych, mogą świadczyć o uczuleniu na penicyliny, ale ujemne wyniki nie wykluczają takiej nadwrażliwości, ponieważ charakteryzują się stosunkowo niską czułością. Znaczenie testów paskowych w diagnostyce nie jest określone.

Leczenie nadwrażliwości na antybiotyki beta-lakamowe

Leczenie nadwrażliwości na antybiotyki beta-lakamowe polega na wyeliminowaniu ich w razie stosowania i niepodawaniu tych leków w przyszłości. Ważne jest informowanie lekarza o nadwrażliwości, ponieważ na rynku istnieje wiele preparatów zawierających antybiotyki beta-laktamowe i pacjent nie jest w stanie zapamiętać ich nazw.

Jeżeli w danej infekcji nie ma możliwości zastosowania antybiotyków alternatywnych do beta-laktamowych, należy rozważyć swoiste odczulanie pacjentów na penicylinę (np. wskazaniem jest kiła u kobiet w ciąży).

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
Wątki Reakcje nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe
antybiotyk amoksycylina alergia reakcja anafilaktyczna infekcje bakteryjne