Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego uwarunkowanym genetycznie, dziedziczonym w sposób autosomalny recesywny. Przyczyną schorzenia jest zniszczenie motoneuronów w obrębie rdzenia kręgowego, co skutkuje osłabieniem mięśni i prowadzi do ich zaniku.
Rdzeniowy zanik mięśni charakteryzuje się dużą zmiennością w przebiegu klinicznym i w obserwowanych objawach u różnych pacjentów z tym schorzeniem.
Za powstanie rdzeniowego zaniku mięśni odpowiedzialny jest gen SMN. Mutacja w SMN1 odpowiada za wystąpienie objawów chorobowych, a liczba kopii bliźniaczych tego genu warunkuje stopień nasilenia dolegliwości.
Rdzeniowy zanik mięśni jest rzadkim schorzeniem, objawy obserwowane są już w okresie noworodkowym (przede wszystkim obecna jest wiotkość mięśniowa).
Do początkowego osłabienia mięśniowego szybko dołączają zaniki mięśni, zwłaszcza w dalszych częściach kończyn. Występują również drżenia pęczkowe, często nie są one jednak widoczne, ponieważ tkanka tłuszczowa, na ogół dobrze rozwinięta u noworodków, maskuje ten objaw kliniczny.
Drżenia mogą być z tego powodu widoczne jedynie na języku, a także w obrębie palców rąk. Typowe dla dziecka jest przyjmowanie tzw. żabiej pozycji. Pacjenci oddychają torem przeponowym, ze względu na współistniejące zmiany mięśniowe dotyczące mięśni międzyżebrowych.
Ponadto wcześnie dochodzi do zaniku odruchów głębokich, wywoływanych podczas badania neurologicznego dziecka. Najpierw osłabieniu ulegają odruchy z mięśni położonych w bliższych częściach kończyn, a następnie słabną również pozostałe.
W zaawansowanym stadium rdzeniowego zaniku mięśni pacjenci pozostają praktycznie całkowicie unieruchomieni, nie potrafią utrzymywać głowy w górze, a posadzeni zginają się scyzorykowo. Kolejnymi następstwami niedowładów i długotrwałego unieruchomienia są przykurcze i zniekształcenia kończyn.
W pośredniej postaci nieprawidłowości te obejmują przede wszystkim kręgosłup, prowadząc w rezultacie do znacznych deformacji klatki piersiowej i całego tułowia. Rozwój umysłowy chorych jest prawidłowy, nie stwierdza się żadnych zaburzeń intelektualnych, mimo znacznie zaburzonych czynności ruchowych.
W postaci o późnym początku objawy pojawiają się po około roku lub dwóch od urodzenia. Chorzy potrafią samodzielnie chodzić i żyją do wieku dorosłego.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info