Rana drążąca

Rany drążące to uszkodzenia mózgu, które przenikają w głąb tkanki - postacią takiego urazu jest rana postrzałowa. Uszkodzeniu mózgu towarzyszyć mogą objawy wynikające ze zranienia naczyń i nerwów czaszkowych (szczególnie wzrokowych).

Rana postrzałowa składa się z otworu wlotowego, kanału postrzału i często otworu wylotowego. Przeważnie rana wlotowa jest mniejsza (chyba, że postrzał nastąpił z bardzo bliskiej odległości - wówczas można stwierdzić występowanie ziaren niespalonego prochu w okolicy rany i tzw. rąbka osmalenia, wywołanego działaniem wysokiej temperatury).

Przebieg kanału postrzału zależny jest od energii kinetycznej pocisku, rodzaju broni, z której oddano strzał oraz, czy nie nastąpiło zjawisko rykoszetu i tym samym zmiana kierunku lotu pocisku. Często w strzałach oddanych z bliska obserwuje się, tzw. objaw Paltaufa, czyli zmianę koloru skóry okolicy postrzału na malinowoczerwoną wskutek połączenia hemoglobiny z tlenkiem węgla powstałym podczas procesu spalania prochu.

Przedmioty doprowadzające do wystąpienia rany drążącej usuwane są z mózgu tylko na oddziale neurochirurgicznym, gdyż takie postępowanie wymaga gotowości podjęcia odpowiedniego leczenia w razie pojawienia się w trakcie zabiegu groźnych dla życie powikłań.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Prof. dr med. Władysław Jakimowicz Neurologia kliniczna w zarysie Podręcznik dla studentów medycyny", pod red. Mieczysława Goldsztajna, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa