Przewlekle zapalenie żołądka

Przewlekłe zapalenie żołądka jest podzielone na trzy typy: A, B i C. Typ A jest to postać immunologiczna. Autoprzeciwciała są skierowane przeciwko komórkom okładzinowym żołądka.

W typie B przewlekłego zapalenia żołądka dominuje infekcja Helicobacter pylori. W typie C przeważają zmiany spowodowane stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Często występuje w nim niespecyficzny refluks.

Typ A występuje najczęściej w dnie i w trzonie żołądka. Typ B lokalizuje się początkowo w antrium, a następnie szerzy się ku górze. W typie C zmiany są rozmieszczone równomiernie w całym żołądku.

W typie A przewlekłego zapalenia żołądka obserwuje się całkowity zanik błony śluzowej żołądka, achlorydię oraz niedobór witaminy B12. W typie B obserwuje się chorobę wrzodową, występowanie raka żołądka. Największą szansę wyleczenia ma typ C, gdzie można wyeliminować czynniki szkodliwe.

Objawy przewlekłego zapalenia żołądka

Objawy przewlekłego zapalenia żołądka nie są charakterystyczne. Należą do nich: uczucie pełności, pobolewanie w nadbrzuszu (typ B).

W typie A przewlekłego zapalenia żołądka dominują objawy takiej jak osłabienie, anemia czy objawy neurologiczne związane z uszkodzeniem sznurów tylnych rdzenia kręgowego.

Leczenie przewlekłego zapalenia żołądka

W typie A przewlekłego zapalenia żołądka należy podawać pozajelitowo witaminę B12. w typie B walczy się z H. pylori. Z kolei w typie C eliminuje się czynniki uszkadzające oraz prowadzi terapię objawową.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa