Przewlekle zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki to postępujące i trwałe uszkodzenie narządu. Wywołuje nieodwracalne i ciężkie upośledzenie czynności trzustki.

Jest wiele przyczyn przewlekłego zapalenia trzustki. Są to: zapalenie alkoholowe, dziedziczne, tropikalne, zaporowe, pourazowe, w przebiegu niedoczynności przytarczyc, hiperlipoproteinemii, polekowe, mukowiscydoza, niedożywienie. Czasami nie udaje ustalić się przyczyny przewlekłego zapalenia.

Przewlekle zapalenie trzustki dzieli się na: przewlekłe zapalenie trzustki jako zejście ostrego zapalenia, pierwotne, przewlekłe nawracające zapalenie trzustki.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Częstym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest ból w nadbrzuszu, który promieniuje w okolice podłopatkowe. Dolegliwość ta pojawia się i nasila po posiłkach. Szczególna uwaga jest zwrócona na nietolerancję obfitych pokarmów tłuszczowych.

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się okresami remisji i obostrzeń. Stopniowo rozwija się niedożywienie i wyniszczenie. Niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach powoduje łamliwość kości, zaburzenia widzenia i krzepnięcia. Pojawia się biegunka tłuszczowa, niedobór masy ciała oraz bolesność uciskowa w nadbrzuszu.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

Najważniejsze przy leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki jest wstrzymanie się od picia alkoholu. Wskazana jest dieta ubogotłuszczowa i wysokobiałkowa. Dodatkowo stosuje się suplementację enzymów trzustkowych. Leczenie interwencyjne polega na stosowaniu zabiegów endoskopowych oraz wkroczeniu z leczeniem chirurgicznym - częściową resekcją.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa