Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej jest schorzeniem dermatologicznym, które przebiega z wykwitami o charakterze nadżerkowym i wrzodziejącym, zlokalizowanymi w obrębie jamy ustnej.
Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jamy ustnej ma wyjątkowo przewlekły przebieg kliniczny, związana jest z obecnością w organizmie przeciwciał przeciwjądrowych, co jest następstwem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego ustroju.
Przyczyny pojawiania się przewlekłego wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej nie są znane, w surowicy krwi chorych wykazuje się obecność przeciwciał skierowanych wyłącznie przeciwko strukturom jąder komórek warstwy podstawnej nabłonka kolczystego.
Ze względu na częste współistnienie liszaja płaskiego z przewlekłym wrzodziejącym zapaleniem jamy ustnej oraz podobieństwa kliniczne i histologiczne zmian obecnych na błonach śluzowych w obu chorobach, wydaje się, że schorzenie jest odmianą liszaja płaskiego nadżerkowego błon śluzowych.
Nadżerki i owrzodzenia są zmianami charakterystycznymi dla przewlekłego i wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej. Typową ich lokalizacją są błony śluzowe policzków, języka, dziąseł i podniebienia. Czas trwania choroby jest szczególnie długi, zmiany mogą utrzymywać się nawet do 20 lat. Schorzenie przebiega z okresami remisji i nawrotów.
Dolegliwości bólowe mogą mieć znaczne nasilenie, często utrudniając pacjentom z przewlekłym wrzodziejącym zapaleniem jamy ustnej przyjmowanie pokarmów. Stan ogólny chorych pozostaje jednak dobry.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info