Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zakażeniem miąższu nerkowego, które utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Większość przypadków jest spowodowana występowaniem innych patologii w obrębie dróg odprowadzających mocz.

Wskutek utrzymywania się stanu zapalnego w nerce przez dłuższy okres czasu, dochodzi do rozwoju blizn, które wywołują zniekształcenia kielichów nerkowych i miedniczek lub do całkowitego zaniku miąższu nerki, co w przypadkach schorzeń obustronnych nieuchronnie prowadzi do niewydolności nerek.

Czynniki ryzyka przy przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek

Podobnie jak w przypadku ostrej postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek, również w odmianie przewlekłej za pojawianie się nieprawidłowości odpowiadać może kamica, zastój moczu, czy wsteczny odpływ z pęcherza do moczowodu i wyżej do nerek.

Ponadto u pacjentów z cukrzycą, czy nadużywających środki przeciwbólowe i chorujących na nadciśnienie tętnicze krwi, rozwija się często przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Objawy przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się brakiem łaknienie, ogólnym osłabieniem, gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami. Ponadto może wystąpić ból w okolicy lędźwiowej.

W badaniach laboratoryjnych moczu wykazuje się pewne nieprawidłowości, przede wszystkim obecność znacznych ilości białych krwinek (leukocyturia) i krwinek czerwonych (krwinkomocz), z reguły niepowodujących zmiany zabarwienia moczu. Poza tym u niektórych chorych wykazuje się białkomocz.

W zasadzie objawy w przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek są podobne do obserwowanych w postaci ostrej, ale zazwyczaj nie mają tak burzliwego przebiegu i są słabiej wyrażone. Wraz z postępem nieprawidłowości dołączają symptomy związane z niewydolnością nerek (o ile proces chorobowy dotyczy obu narządów), z czasem ulegają one nasileniu.

Rozpoznanie przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, przewlekłości procesu chorobowego, nieprawidłowości stwierdzanych w badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

Zawsze ważne jest rozpoznanie stanu towarzyszącego, który jest odpowiedzialny za pojawienie się przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, ponieważ przeoczenie patologii może prowadzić do nieskuteczności leczenia.

Leczenie przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek

Leczenie przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek polega przede wszystkim na usunięciu w miarę możliwości przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Konieczna jest również długotrwała antybiotykoterapia.

U pacjentów z zaawansowanymi zmianami o obustronnym występowaniu niezbędne jest często prowadzenie leczenia nerkozastępczego.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin