Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zakażeniem miąższu nerkowego, które utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Większość przypadków jest spowodowana występowaniem innych patologii w obrębie dróg odprowadzających mocz.
Wskutek utrzymywania się stanu zapalnego w nerce przez dłuższy okres czasu, dochodzi do rozwoju blizn, które wywołują zniekształcenia kielichów nerkowych i miedniczek lub do całkowitego zaniku miąższu nerki, co w przypadkach schorzeń obustronnych nieuchronnie prowadzi do niewydolności nerek.
Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się brakiem łaknienie, ogólnym osłabieniem, gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami. Ponadto może wystąpić ból w okolicy lędźwiowej.
W badaniach laboratoryjnych moczu wykazuje się pewne nieprawidłowości, przede wszystkim obecność znacznych ilości białych krwinek (leukocyturia) i krwinek czerwonych (krwinkomocz), z reguły niepowodujących zmiany zabarwienia moczu. Poza tym u niektórych chorych wykazuje się białkomocz.
W zasadzie objawy w przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek są podobne do obserwowanych w postaci ostrej, ale zazwyczaj nie mają tak burzliwego przebiegu i są słabiej wyrażone. Wraz z postępem nieprawidłowości dołączają symptomy związane z niewydolnością nerek (o ile proces chorobowy dotyczy obu narządów), z czasem ulegają one nasileniu.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info