Przewlekłe gronkowcowe zapalenie ropne mieszków włosowych, inaczej figówka, jest szczególnie przewlekłą odmianą gronkowcowego procesu zapalnego rozwijającego w obrębie mieszków.
Najczęściej przewlekłe gronkowcowe zapalenie ropne mieszków włosowych lokalizuje się w obrębie owłosionej skóry twarzy i dotyczy mężczyzn w średnim i starszym wieku, a przyczyną pojawienia się nieprawidłowości może być zaburzona odporność i schorzenia współistniejące.
Objawy przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych
Podstawowymi zmianami przy przewlekłym gronkowcowym zapaleniu ropnym mieszków włosowych są wykwity o charakterze krostek, grudek lub rozmiękających guzów ropnych.
W obrębie samych włosów nie obserwuje się żadnych nieprawidłowości, ale można je łatwo usunąć, wskutek zniszczenia mieszków włosowych. Lokalizacja zmian dotyczy głowy - najczęściej owłosionej skóry twarzy.
Przebieg kliniczny przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych jest wielomiesięczny, czasem nawet wieloletni. Odmiana bliznowaciejąca może pozostawiać trwałe blizny, wskutek zniszczenia brodawek włosowych. W większości przypadków włosy odrastają.
Rozpoznanie przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych
Przy przewlekłym gronkowcowym zapaleniu ropnym mieszków włosowych diagnoza jest stawiana w oparciu o charakter kliniczny schorzenia.
Pomocne w ustaleniu rozpoznania jest stwierdzenie typowych zmian ropnych w otoczeniu mieszków włosowych, które pojawiają się w okolicach owłosionej skóry twarzy u mężczyzn.
Potwierdzenie wielomiesięcznego lub wieloletniego przebiegu przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych ułatwia rozpoznanie przewlekłego zapalenia ropnego mieszków włosowych.
W postępowaniu różnicowym przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych należy uwzględnić grzybicę z odczynem zapalnym, rozwijającą się w tej samej lokalizacji oraz gruźlicę toczniową, zwłaszcza w przypadkach odmiany bliznowaciejącej figówki (w gruźlicy nie obserwuje się zmian o charakterze krostkowym).
Leczenie przewlekłego gronkowcowego zapalenia ropnego mieszków włosowych
Leczenie przewlekłego zapalenia ropnego mieszków włosowych jest postępowaniem trudnym i wymaga prowadzenia długotrwałej terapii.
Zaleca się podawanie antybiotyków zarówno miejscowo na skórę zmienioną chorobowo, jak i ogólnoustrojowo. Wybór preparatu zależny jest od wyniku posiewu i antybiogramu, określającego wrażliwość bakterii na poszczególne antybiotyki.
Ponadto przy przewlekłym gronkowcowym zapaleniu ropnym mieszków włosowych można zastosować szczepionki bakteryjne, preparaty wielowitaminowe, zwłaszcza zawierające witaminy z grupy B i C.
Szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu przewlekłego ropnego zapalenia mieszków włosowych ma odkażanie przyrządów do golenia i nieużywanie maszynek elektrycznych.
Mariusz Kłos