Przewlekle alkoholowe zapalenie wątroby jest spowodowane przed nadużywanie alkoholu. W stadium I choroby pojawia się stłuszczenie wątroby spowodowane nadmiernym gromadzeniem się triglicerydów w hepatocytach.
W stadium II widoczne są nacieki zapalne wokół rozgałęzień żyły wrotnej oraz w obrębie zrazików. Dodatkowo pojawia się włóknienie wątroby. W okresie III widoczne jest już przewlekle alkoholowe zapalenie wątroby.
Objawy przewlekłego alkoholowego zapalenia wątroby
Głównym objawem stłuszczenia wątroby jest jej powiększenie oraz niewielki wzrost stężenia bilirubiny i fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Jednak w większości przypadków przewlekłe alkoholowe zapalenie wątroby nie daje żadnych objawów.
Czasami mogą wystąpić: splenomegalia, ubytek masy ciała, powiększenie obwodu brzucha, zaniki mięsni kończyn, brak apetytu, mdłości, gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, żółtaczka, bolesność uciskowa w prawym nadbrzuszu.
Leczenie przewlekłego alkoholowego zapalenia wątroby
Jak dotąd nie opracowano farmakoterapii alkoholowego zapalenia wątroby. Głównym celem jest powstrzymanie chorego od picia alkoholu poprzez rozmaite techniki odzwyczajenia.
W I i II okresie choroby rokowanie jest pomyślne, może nastąpić wyleczenie. Może wystąpić jedynie insulino oporność i brak tolerancji glukozy.
W okresie III pojawiają się powikłania marskości wątroby takie jak: nadciśnienie wrotne, niewydolność wątroby.
Monika Kozak