Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA, łac. Ductus Botalli persistens) jest to wada wrodzona, która może być skojarzona z innymi wadami lub być całkowicie odosobniona. Wada powoduje przeciek krwi z aorty do tętnicy płucnej, co zwiększa przepływ krwi przez krążenie płucne. Dodatkowa krew zwiększa prace prawej komory na skutek dodatkowej objętości krwi. W konsekwencji prowadzi to do przeciążenia objętościowego lewego przedsionka i lewej komory.
Wada doprowadza do niewydolności lewokomorowej, odwracalnego nadciśnienia płucnego, obciążenia prawej komory serca. W najgorszych przypadkach do nieodwracalnego stwardnienia płuc (zespół Eisenmengera). Przetrwały przewód tętniczy Botalla jest wrodzoną wadą serca, występującą bez sinicy.
Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego Botalla jest chirurgiczne i polega na podwiązaniu i przecięciu przewodu. Zabieg daje całkowite wyleczenie.
Żaneta Malec
Iwona | 2008-12-08 13:09
U mojego dziecka wykryto też już w 3 dobie po urodzeniu. czeka na przyjęcie do centrum ale boje się ją tam dać. nie wiem jak wygląda taki zabieg. jeśli byś mogła mi napisać jak to wygląda.
Niezapominajka | 2008-12-20 17:28
Ja polecam stronę *Fundacji Serce Dziecka* www.sercedziecka.org.pl ,
oraz Forum tej Fundacji, ponieważ jest tam wiele osób zainteresowanych tematyką wad serca http://forum.sercedziecka.org.pl/index.php .
kasia | 2009-02-08 19:16
Moje dziecko jest 9 miesięcy po operacji PDA jeżeli dalej interesuje Cię przebieg i operacja to chętnie odpowiem na twoje wątpliwości. Operowana była w Krakowie przez prof.Skalskiego
ewa | 2009-04-07 10:05
Bardzo proszę o opisanie przebiegu takiej operacji (zabiegu), jak to wygląda, ile trwa taka operacja i jak długo po niej dziecko leży jeszcze na obserwacji. jakie jest ewentualne ryzyko, komplikacje przy takiej operacji lub po niej.
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info