Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA)

Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA, łac. Ductus Botalli persistens) jest to wada wrodzona, która może być skojarzona z innymi wadami lub być całkowicie odosobniona. Wada powoduje przeciek krwi z aorty do tętnicy płucnej, co zwiększa przepływ krwi przez krążenie płucne. Dodatkowa krew zwiększa prace prawej komory na skutek dodatkowej objętości krwi. W konsekwencji prowadzi to do przeciążenia objętościowego lewego przedsionka i lewej komory.

Wada doprowadza do niewydolności lewokomorowej, odwracalnego nadciśnienia płucnego, obciążenia prawej komory serca. W najgorszych przypadkach do nieodwracalnego stwardnienia płuc (zespół Eisenmengera). Przetrwały przewód tętniczy Botalla jest wrodzoną wadą serca, występującą bez sinicy.

Objawy przetrwałego przewodu tętniczego Botalla

Osłuchowo stwierdza się głośny, ciągły szmer skurczowo-rozkurczowy (tzw. szmer maszynowy), ze zwiększeniem intensywności z końcem skurczu oraz okresie rozkurczu. Jest on najgłośniejszy w II międzyżebrzu na lewo od mostka, niekiedy w III lewej przestrzeni międzyżebrowej.

Czasami zauważa się tylko część skurczową szmeru. II ton jest wzmożony i rozszczepiony. Przy palpacji wyczuwa się drżenie klatki piersiowej (koci mruk). W przypadku, gdy przewód tętniczy jest szeroki, mogą wystąpić objawy ze strony naczyń obwodowych, jak w niedomykalności zastawki aorty.

Zapis EKG przy małym przecieku lewo-prawym jest prawidłowy, przebieg choroby może być całkowicie bezobjawowy. Przy dużym przecieku występują cechy przerostu lewej komory, co powoduje niewydolność lewej komory oraz duszność wysiłkową. U noworodków ważnym objawem jest męczenie się dziecka w czasie karmienia. Odwrócenie przecieku powoduje sinicę.

W badaniu radiologicznym sylwetka serca jest powiększona lub całkowicie prawidłowa (mały przeciek).

Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego Botalla

Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego Botalla jest chirurgiczne i polega na podwiązaniu i przecięciu przewodu. Zabieg daje całkowite wyleczenie.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych", E. i A. Szczeklik, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Podstawy patomorfologii dla studentów medycyny", Groniowski, Kruś, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław

Komentarze Przetrwały przewód tętniczy Botalla

Iwona | 2008-12-08 13:09

U mojego dziecka wykryto też już w 3 dobie po urodzeniu. czeka na przyjęcie do centrum ale boje się ją tam dać. nie wiem jak wygląda taki zabieg. jeśli byś mogła mi napisać jak to wygląda.

Niezapominajka | 2008-12-20 17:28

Ja polecam stronę *Fundacji Serce Dziecka* www.sercedziecka.org.pl ,
oraz Forum tej Fundacji, ponieważ jest tam wiele osób zainteresowanych tematyką wad serca http://forum.sercedziecka.org.pl/index.php .

kasia | 2009-02-08 19:16

Moje dziecko jest 9 miesięcy po operacji PDA jeżeli dalej interesuje Cię przebieg i operacja to chętnie odpowiem na twoje wątpliwości. Operowana była w Krakowie przez prof.Skalskiego

ewa | 2009-04-07 10:05

Bardzo proszę o opisanie przebiegu takiej operacji (zabiegu), jak to wygląda, ile trwa taka operacja i jak długo po niej dziecko leży jeszcze na obserwacji. jakie jest ewentualne ryzyko, komplikacje przy takiej operacji lub po niej.

Wszystkie komentarze artykułu Przetrwały przewód tętniczy Botalla