Przetoka moczowo-płciowa jest to połączenie występujące między układem moczowym, a płciowym, którego prawidłowo nie obserwuje się (układy te mają u kobiet w warunkach fizjologicznych dwa oddzielne ujścia). W związku z tym pojawia się objaw wyciekania moczu przez narządy płciowe. Przetoki moczowo-płciowe dzielą się na wrodzone i nabyte. Inny podział obejmuje kryterium czasowego powstania zmian po operacjach ginekologicznych (wówczas wyróżnia się przetoki śródoperacyjne i odległe).
Zmiany wrodzone występują rzadko i są związane z wadami rozwojowymi układu moczowego. Przetoki nabyte powstawać mogą w przebiegu porodu, jako jego powikłanie, również po operacjach narządów moczowo-płciowych i po radioterapii, a także mogą mieć charakter pourazowy. Zdarza się, że w bardzo zaawansowanych nowotworach złośliwych okolicy moczowo-płciowej dochodzi do takiego zniekształcenia okolicznych struktur anatomicznych, że powstaje połączenie między układem moczowym i płciowym.
Zdecydowana większość przetok jest powikłaniem operacji przeprowadzanych w obrębie narządów płciowych - związane jest to z bliskością położenia narządów moczowych i układu płciowego oraz charakterem choroby. Operacje ginekologiczne związane są z trudnymi uwarunkowaniami anatomicznymi obszarów, na których są wykonywane, dostęp do samego obszaru operacyjnego jest niewygodny.
Ponadto występuje skomplikowane unaczynienie tych okolic, pochodzące z różnych źródeł oraz niewyraźne granice pomiędzy poszczególnymi strukturami anatomicznymi rejonu moczowo-płciowego. Dodatkowo bardzo szybko dochodzi do powiększenia rozmiarów guzów, które poddawane są operacji ginekologicznej. Wszystkie te czynniki niewątpliwie związane są z częstą przyczyną śród- i pooperacyjnego pojawiania się przetok moczowo-płciowych u kobiet.
Objawem dominującym przy przetokach moczowo-płciowych jest wyciek moczu przez narządy płciowe, który występować może stale lub tylko okresowo. W związku ze zmianami pooperacyjnymi pojawiającymi się bezpośrednio po zabiegach i różnymi powikłaniami, rozpoznanie przetok sprawia trudności (na zewnątrz organizmu drogą narządów płciowych może ewakuować się również krwiak pooperacyjny lub treść ropna i surowicza, co maskuje stwierdzenie wycieku moczu przez pochwę).
Również czynnościowe powikłania operacji pod postacią niekontrolowanego oddawania moczu, mogą błędnie wskazywać na powstanie przetoki moczowo-płciowej. Z innych objawów towarzyszących występuje ból, podwyższona temperatura ciała, wzrost liczby białych krwinek obserwowany w wynikach badań laboratoryjnych krwi.
Dodatkowo, gdy umiejscowienie przetoki powoduje wyciek moczu do otrzewnej lub pozaotrzewnowo pojawić się może niedrożność jelit pod postacią zatrzymania gazów i stolca lub zapalenie otrzewnej, przebiegające z nasiloną bolesnością, zwłaszcza podczas ucisku, gorączką i zmianami laboratoryjnymi surowicy krwi, charakterystycznymi dla procesów zapalnych (przyspieszony proces opadania krwinek czerwonych, zwiększone stężenie białka C-reaktywnego, wzrost poziomu leukocytów, a zwłaszcza neutrofilów we krwi).
Wskutek powstania połączenia między układem moczowym a macicą pojawia się charakterystyczny objaw wycieku moczu z kanału szyjki macicy i okresowego występowania krwi w moczu.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info