Przełyk Barretta

Przełyk Barretta jest to powikłanie po długo występującym refluksie żołądkowo-przełykowym. Charakteryzuje się zastąpieniem wielowarstwowego nabłonka płaskiego błony śluzowej dystalnego odcinka przełyku przez meta plastyczny cylindryczny nabłonek zawierający komórki śluzowe.

Przełyk Barretta występuje najczęściej u mężczyzn rasy białej. Czasami występuje możliwość pojawienia się raka gruczołowego na podłożu zmian nabłonkowych.

Objawy przełyku Barretta

Objawy przełyku Barretta są podobne do tych, które występują w chorobie refluksowej. Są to: wymioty, odbijanie, zgaga lub zaburzenia w przełykaniu.

Przedłużający się refluks prowadzi do powstania owrzodzeń oraz zapalenia. Gojące się rany prowadzą do odbudowy nabłonka, jednak o innej budowie.

Leczenie przełyku Barretta

Przełyk Barretta leczy się w zależności od wskazań. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego.

U chorych w zaawansowanym stanie stosuje się interwencję chirurgiczną lub metody endoskopowe. Dodatkowo można zastosować metodę ablacji zmiennym prądem elektrycznym.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław