Pryszczyca należy do schorzeń skórnych o charakterze wirusowym i cechuje się obecnością wykwitów pęcherzowych i nadżerkowych, głównie w jamie ustnej. Typowa jest wysoka gorączka obserwowana w przebiegu schorzenia.
Czynnikiem etiologicznym pryszczycy jest wirus należący do grupy pikornawirusów, zakażenie dotyczy bydła, głównie krów, a także świń i owiec. Zakaźność jest znaczna wśród zwierząt, może dojść do powstania ognisk epidemicznych. Infekcja rozprzestrzenia się na ludzi drogą pokarmową, przez zakażone mleko lub jego przetwory albo przez kontakt bezpośredni z chorymi zwierzętami.
Okres wylęgania wynosi 2-4 dni. Wykrywanie przeciwciał, które produkuje organizm w odpowiedzi na kontakt z wirusem, jest możliwe dopiero po 3 tygodniach od zakażenia, czyli w okresie zdrowienia pacjenta.
Typowy obraz kliniczny, szybki przebieg pryszczycy i potwierdzenie kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami umożliwiają rozpoznanie pryszczycy. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań wirusologicznych.
W różnicowaniu pryszczycy należy brać pod uwagę afty, które mają przewlekły i nawrotowy przebieg, nie obserwuje się ponadto w ich przebiegu objawów ogólnoustrojowych, nieobecne są również pęcherze. Podobne cechy kliniczne wykazuje także rumień wielopostaciowy, jednak nie występuje ślinotok i nie stwierdza się typowych towarzyszących zmian na skórze, jakie obserwuje się w przebiegu pryszczycy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info