Promienica jest zapaleniem skóry i tkanki podskórnej, które charakteryzuje się występowaniem deskowato twardych nacieków z cechami guzów, mających tendencje do rozmiękania i przebicia się z wytworzeniem przetok. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na obszarze znajdującym się pod szczęką (jest to tzw. promienica twarzowo-szyjna).
Promienica może występować również w okolicy klatki piersiowej i brzucha. Czynnikiem wywołującym zmiany jest bakteria promieniowiec beztlenowy Actinomyces israeli. Infekcji tym drobnoustrojem towarzyszyć może inne zakażenie bakteryjne.
Actinomyces w warunkach prawidłowych występuje w jamie ustnej, nie wywołując żadnych zmian chorobowych (są saprofitami). Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu promienicy są: próchnica zębów oraz urazy.
Podczas procesu diagnostycznego promienicy pomocne jest wykazanie pewnych cech klinicznych promienicy. Występowanie deskowato twardych nacieków w tkance podskórnej i skórze, które są złożone z guzów wykazujących cechy przebijania i tworzenia przetok, jest objawem charakterystycznym, niezwykle pomocnym przy ustalaniu rozpoznania promienicy.
Ponadto umiejscowienie promienicy w okolicy podszczękowej ze współistniejącym szczękościskiem, mogą wskazywać na tą chorobę zakaźną. Rozstrzygające jest badanie, które wykazuje ziarna promienicze w ropnej wydzielinie z przetok (w razie niewystępowania przetok konieczne jest stwierdzenie zmian w materiale pochodzącym z biopsji).
W różnicowaniu promienicy ważne jest uwzględnienie podobnych objawów klinicznych w przebiegu innych chorób skórnych. Ropień i ropowica odzębowa mogą sugerować promienicę, jednak ich przebieg jest gwałtowniejszy, z mniejszą skłonnością do szczękościsku i twardych nacieków. Również gruźlica rozpływna i nowotwory mogą imitować promienicę.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info