Potówka występuje w dwóch odmianach klinicznych: zwykłej i czerwonej. Potówka zwykła jest zwykle rozsiana, potówki są drobne i przezroczyste. Mają charakter pęcherzykowy i są związane z ujściami gruczołów potowych, ale nie wykazują cech procesu zapalnego. Potówki czerwone są natomiast grudkami zapalnymi i pojawiają się na rozległych obszarach skórnych.
Przyczyny powstawania potówki Czynnikiem predysponującym do rozwoju potówek zwykłych jest przegrzanie, przede wszystkim u małych dzieci, a u dorosłych zależne jest od czynników zawodowych lub przebywania w gorącym klimacie.
W potówkach czerwonych rolę odgrywają infekcje bakteryjne, które doprowadzają do zaczopowania ujść przewodów potowych przez masy rogowe. Wtórnie rozwija się odczyn zapalny okolic objętych występowaniem potówek.
Rozpoznanie potówki nie jest trudne do ustalenia, opiera się przede wszystkim na typowych cechach morfologicznych zmian skórnych i wywiadzie chorobowym. W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę wysypki skórne rozwijające się po stosowaniu niektórych leków lub podawaniu pewnych pokarmów (obecne są wówczas tzw. grudki wysiękowe, a zmiany zlokalizowane są również poza okolicami osłoniętymi i cechują się znacznym nasileniem świądu).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info