Porfiria skórna późna należy do grupy porfirii wątrobowych, czyli schorzeń związanych z zaburzeniem metabolizmu porfiryn w wątrobie. W przebiegu schorzenia nieprawidłowości funkcji wątrobowych objawiają się typowymi wykwitami obserwowanymi w obrębie skóry.
Porfiria skórna późna należy do najczęstszych postaci porfirii, wyróżnia się odmianę genetyczną (może być dziedziczona autosomalnie dominująco i autosomalnie recesywnie) oraz postać nabytą, która jest najczęstsza.
W wyniku uszkodzenia wątroby pod wpływem leków toksycznie wpływających na ten narząd (np. barbituranów, preparatów psychotropowych, estrogenów, sulfonamidów, zwłaszcza stosowanych w leczeniu cukrzycy i innych) oraz alkoholu, dochodzić może do zaburzenia czynności wątroby.
Istotą schorzenia jest defekt w zakresie enzymatycznego działania dekarboksylazy uroporfirynogenu III, która uczestniczy w przemianie porfiryn. Nieprawidłowość ta ma podłoże genetyczne.
Porfiria skórna późna rozwija się przede wszystkim w średnim wieku i u osób starszych, najczęściej w piątej i szóstej dekadzie życia, a rzadko u dzieci (postaci dziedziczne mogą dotyczyć dzieci).
Typową cechą porfirii skórnej późnej jest pojawianie się pęcherzy w miejscach narażonych na działanie czynników mechanicznych, czyli urazów, otarć, uderzeń oraz rozwój zmian skórnych w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne.
W tych okolicach dochodzi do powstania nieregularnych odbarwień i przebarwień. Zmiany lokalizują się przede wszystkim na rękach i twarzy oraz na skórze głowy u osób łysych.
W przewlekłych postaciach porfirii skórnej późnej może dojść do wytworzenia stwardnień na skórze, które mają zabarwienie porcelanowe i przypominają nieprawidłowości obecne w twardzinie.
Typową cechą porfirii jest pstry obraz z wyraźnym bliznowaceniem w miejscach cofania się pęcherzy. Powstawanie nieprawidłowości przypominających ogniska twardziny może być skutkiem nadmiernej produkcji kolagenu przez fibroblasty, pod wpływem nadmiaru uroporfiryn.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info