Poprzeczne przegrody pochwy
Poprzeczne przegrody pochwy najczęściej zlokalizowane są w obrębie górnej i środkowej części narządu. Wada może mieć charakter całkowity (wówczas przegrody zamykają światło pochwy) lub częściowy (przebiegający z różnego stopnia zwężeniem światła narządu).
Częściowe przegrody są z reguły umiejscowione w górnej części pochwy, a całkowite - w dolnych obszarach narządu. Tego rodzaju wady pochwy mogą utrudniać lub uniemożliwiać normalne odbywanie stosunku płciowego. Przegrody częściowe przebiegają często bezobjawowo, ponieważ występujący pośrodku otwór w pochwie jest wystarczający dla odpływu krwi miesiączkowej i wydzieliny pochwowej.
W przypadku obecności całkowitych przegród lub zarośnięcia błony dziewiczej, przebieg kliniczny manifestuje się brakiem miesiączki i gromadzeniem się krwi powyżej poziomu przegrody, dając obraz krwiaka zastoinowego. Częściej występuje wada pod postacią zarośnięcia błony dziewiczej niż poprzecznej przegrody pochwy.
Proces diagnostyczny związany jest z występowaniem cyklicznych i nasilających się z każdym miesiącem dolegliwości bólowych u dziewcząt z prawidłowo rozwiniętymi drugorzędowymi cechami płciowymi, z nieobecnością miesiączki (w przypadku zarośnięcia błony dziewiczej lub obecności całkowitych poprzecznych przegród w obrębie struktury pochwy).
Bóle związane są z gromadzeniem się coraz większych objętości krwi w pochwie, później również w obrębie jamy macicy. Wtórnie dochodzi do rozwoju uczucia parcia na mocz i zatrzymania moczu, które jest spowodowane uciskiem patologicznych mas na drogi moczowe.
Badanie ultrasonograficzne miednicy mniejszej potwierdza obecność krwiaków zastoinowych. Przed dojrzewaniem płciowym występowanie zarośnięcia błony dziewiczej (lub całkowitej poprzecznej przegrody pochwy) może powodować gromadzenie się samego śluzu w pochwie, w wyniku zamknięcia jego drogi odpływu.
Leczenie wady jest operacyjne, w przypadku obecności tylko częściowych przegród poprzecznych zabiegi są przeprowadzane jedynie u kobiet zgłaszających występowanie bólu podczas odbywania stosunku.
Podłużne przegrody pochwy
Często zdarza się współistnienie wady pochwy polegającej na obecności podłużnej przegrody w obrębie pochwy z wadami macicy, najczęściej macicą dwurożną, podzieloną lub podwójną. Wszelkie przegrody podłużne, które nie dają żadnych objawów klinicznych, nie poddaje się leczeniu.
Wskazaniem do przecięcia przegrody jest obecność dolegliwości bólowych podczas odbywania stosunku płciowego (dyspareunia), zamknięcie drożności albo przypuszczenie, że poród drogą naturalną może być utrudniony wskutek obecności podłużnej przegrody pochwy.
Mariusz Kłos