Polekowe układowe zapalenia naczyń

Niektóre preparaty farmakologiczne mogą indukować pojawienie się zmian zapalnych w naczyniach (przede wszystkim skóry), które są nazywane zapaleniem z nadwrażliwości.

Objawy polekowego układowego zapalenia naczyń

Najczęściej nieprawidłowości rozwijają się 1-3 tygodnie po rozpoczętej terapii i objawiają się wysypką uniesioną obecną przede wszystkim na kończynach. Zmiany skórne zlewają się ze sobą. Często jednocześnie na skórze pojawiają się grudki.

Z innych objawów pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe ze strony stawów, występują nieprawidłowości związane z zaburzeniem czynności wątroby oraz dochodzi do rozwoju kłębuszkowego zapalenia nerek.

Przyczyny polekowego układowego zapalenia naczyń

Do najczęstszych leków wywołujących wtórne zapalenia układowe naczyń należą preparaty przeciwbakteryjne (przede wszystkim antybiotyki beta-laktamowe, makrolidy, sulfonamidy) i przeciwwirusowe, szczepionki oraz surowice, leki podawane w leczeniu depresji, padaczki oraz choroby Parkinsona.

Również środki moczopędne (diurytyki tiazydowe i pętlowe) mogą spowodować wtórnie zapalenia naczyń.

Podstawą leczenia tego typu schorzeń jest bezwzględne odstawienie preparatów wywołujących chorobę i unikanie ich stosowania w przyszłości.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna", Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa