Pokrzywka świetlna jest rzadką odmianą zmian powstających na skórze pod wpływem działania promieniowania słonecznego o różnej długości fali. Mechanizm rozwoju zmian ma charakter immunologiczny. Świadczy o tym długotrwała remisja choroby wskutek zastosowania oczyszczenia surowicy krwi z przeciwciał odpowiedzialnych za wystąpienie pokrzywki świetlnej. Poznano przynajmniej dwa fotoalergeny biorące udział w zapoczątkowaniu zmian skórnych.
wki świetlnej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które wywierają korzystny efekt dopiero po wdrożeniu wysokich dawek, nawet kilkukrotnie przekraczających zalecane w innych schorzeniach, w których są wskazane.
Również korzystna bywa metoda odczulania pacjenta. Polega ona na przyzwyczajaniu skóry do wzrastających stopniowo dawek promieniowania o odpowiedniej długości fali, co prowadzi do wytworzenia tolerancji na wzrastające natężenie promieni. Takie zabiegi powtarza się co 2-3 dni, wywołuje to efekt zmniejszonej odpowiedzi ze strony skóry na wyzwalane pod wpływem promieniowania przekaźniki biorące udział w powstawaniu pokrzywki świetlnej. Również korzystny efekt fotochemioterapii jest oparty prawdopodobnie na takim samym mechanizmie.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info