Pokrzywka świetlna

Pokrzywka świetlna jest rzadką odmianą zmian powstających na skórze pod wpływem działania promieniowania słonecznego o różnej długości fali. Mechanizm rozwoju zmian ma charakter immunologiczny. Świadczy o tym długotrwała remisja choroby wskutek zastosowania oczyszczenia surowicy krwi z przeciwciał odpowiedzialnych za wystąpienie pokrzywki świetlnej. Poznano przynajmniej dwa fotoalergeny biorące udział w zapoczątkowaniu zmian skórnych.

Objawy pokrzywki świetlnej

Po krótkim czasie od naświetlenia ciała (w ciągu kilku minut) powstają bąble, również w obrębie skóry, gdzie nie ma narażenia na działanie bezpośrednie promieniowania słonecznego (np. pod ubraniem).

Charakter wysypki jest taki sam jak w przypadku zmian rozwijających się w innych rodzajach pokrzywek. Bąble utrzymują się przez okres kilku godzin. Samo schorzenie częściej dotyczy kobiet, a jego przebieg jest przewlekły.

Leczenie pokrzywki świetlnej

W leczeniu p

wki świetlnej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które wywierają korzystny efekt dopiero po wdrożeniu wysokich dawek, nawet kilkukrotnie przekraczających zalecane w innych schorzeniach, w których są wskazane.

Również korzystna bywa metoda odczulania pacjenta. Polega ona na przyzwyczajaniu skóry do wzrastających stopniowo dawek promieniowania o odpowiedniej długości fali, co prowadzi do wytworzenia tolerancji na wzrastające natężenie promieni. Takie zabiegi powtarza się co 2-3 dni, wywołuje to efekt zmniejszonej odpowiedzi ze strony skóry na wyzwalane pod wpływem promieniowania przekaźniki biorące udział w powstawaniu pokrzywki świetlnej. Również korzystny efekt fotochemioterapii jest oparty prawdopodobnie na takim samym mechanizmie.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa