Pokrzywka barwnikowa należy do chorób skóry z grupy mastocytoz, czyli schorzeń charakteryzujących się gromadzeniem w tkankach komórek tucznych, z których uwalniają się mediatory reakcji zapalnych, przede wszystkim histamina.
Pokrzywka barwnikowa przebiega z brunatnożółtymi lub brunatnoczerwonymi wykwitami o charakterze grudek, w obrębie których po pocieraniu pojawia się obrzęk pokrzywkowaty. Z reguły nie stwierdza się współistnienia nieprawidłowości w obrębie innych narządów i układów. Przyczyną pojawienia się obrzęku po pocieraniu jest uwolnienie komórek tucznych i wyzwolenie z nich histaminy.
Diagnozę pokrzywki barwnikowej ustala się na podstawie występowania plam o charakterystycznym zabarwieniu oraz pojawienia się obrzęków po potarciu, ale rozstrzygające jest badanie histologiczne zmienionych tkanek po zastosowaniu specjalnych barwień, które wykazują obecność mastocytów.
W różnicowaniu pokrzywki barwnikowej należy uwzględnić liszaja płaskiego barwnikowego (nieobecne są w jego przebiegu obrzęki powstałe po potarciu, pojawia się świąd i inny jest obraz histologiczny zmian) i rozsiany rumień trwały (jeżeli przebiega z nielicznymi ogniskami barwnikowymi może sugerować pokrzywkę barwnikową, ale różni się niepojawieniem obrzęku pod wpływem pocierania; zwykle cechuje się obecnością większych pojedynczych ognisk oraz ponownym rozwojem nieprawidłowości w tych samych lokalizacjach, po zażyciu preparatu farmakologicznego odpowiedzialnego za wystąpienie rumienia).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info