Pląsawica ostra, inaczej pląsawica Sydenhama, jest zwana również pląsawicą małą, mniejszą lub reumatyczną. Obok objawów ze strony układu nerwowego pojawiają się zmiany zapalne w sercu (osierdziu, wsierdziu i mięśniu sercowym) oraz reumatyczne nieprawidłowości w obrębie stawów.
Za całość obrazu klinicznego odpowiada przebyte i nieleczone zakażenie paciorkowcowe, w obecnych czasach te następstwa infekcji występują niezwykle rzadko, ze względu na powszechne podawanie antybiotyków w zakażeniach paciorkowcowych (przede wszystkim anginie).
Najbardziej nasilone zmiany w tkance mózgowej obserwowane są w jądrze ogoniastym i skorupie, oprócz tego również w wielu innych lokalizacjach: korze mózgowej, wzgórzu, jądrach pnia mózgu i móżdżku występują nieprawidłowości. Charakterystyczne są zmiany zwyrodnieniowe wraz z naciekami zapalnymi i uszkodzeniami naczyń o różnym stopniu nasilenia.
Na pląsawicę ostrą chorują przeważnie dzieci, schorzenie częściej występuje u dziewczynek.
Podstawowym objawem pląsawicy ostrej są ruchy mimowolne, niezależne od woli człowieka. Początkowo mają one niezbyt nasilony charakter. Dziecku zwraca się na nie uwagę, rodzice często tłumaczą je nerwowością, ponieważ ich córka lub syn nie potrafi spokojnie siedzieć w jednym miejscu, upuszcza przedmioty z ręki, niezdarnie porusza się i pisze.
Tym samym zmianie ulega stan psychiczny pacjenta. Dziecko staje się drażliwe, płaczliwe, chwiejne emocjonalnie i łatwo męczy się. Rzadko występują ciężkie zaburzenia psychiczne (np. halucynacje).
Niepokój ruchowy czasem rozwija się szybko, nierzadko ruchy mimowolne mają znaczne nasilenie, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie (chodzenie, stanie, czy wykonywanie zwykłych czynności). Pełny obraz kliniczny ruchów mimowolnych jest najbardziej nasilony w obrębie mięśni mimicznych twarzy i w dalszych częściach kończyn.
Emocje potęgują objawy kliniczne pląsawicy ostrej, w czasie snu dolegliwości ustępują. W ciężkich postaciach pląsawicy ostrej mogą pojawić się zaburzenia mowy, żucia, połykania, a oddychanie jest nieregularne i przerywane. Ruchy mimowolne są szybkie, krótkotrwałe, zmienne i niesymetryczne. Powstają jakby z połączenia w całość ruchów zależnych od woli.
Stale występującym objawem pląsawicy ostrej jest obniżenie napięcia mięśniowego, które jest obecne nawet w chwili osłabienia lub ustania ruchów mimowolnych. Pacjenci nie są w stanie poruszać wtedy kończynami, które sprawiają wrażenie zupełnie porażonych.
Odruchy głębokie wywoływane podczas badania neurologicznego mogą być osłabione, a w przypadkach znacznego obniżenia napięcia mięśni, zupełnie zniesione.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info