Piodermia zgorzelinowa jest schorzeniem dermatologicznym (wbrew nazwie za rozwój zmian nie są odpowiedzialne czynniki bakteryjne) cechującym się obecnością zagłębionych owrzodzeń, które powstają nagle i są w istocie zależne od martwicy ścian naczyniowych. Przyczyny pojawiania się zmian w naczyniach nie są znane.
Często z piodermią zgorzelinową współistnieje wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego i Crohna. Nieraz obserwuje się również schorzenia rozrostowe, np. szpiczaka mnogiego, co przemawia za odpowiedzialnością nieprawidłowych procesów immunologicznych za pojawienie się martwicy naczyń krwionośnych, a wtórnie głębokich owrzodzeń skórnych.
Czasem w piodermii zgorzelinowej (zwłaszcza współistniejącej z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego) wykrywa się przeciwciała typu ANCA, choć mają one nieco inną swoistość niż obserwowane w ziarniniakowatości Wegenera.
Diagnozę piodermii zgorzelinowej ustala się w oparciu o stwierdzenie nagle powstających, zagłębionych i szybko rozprzestrzeniających się zmian skórnych pod postacią owrzodzeń.
W procesie diagnostycznym piodermii zgorzelinowej konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych szczegółowych badań w kierunku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i zmian rozrostowych układu hematologicznego, ponieważ te jednostki chorobowe nieraz współistnieją z piodermią zgorzelinową.
W różnicowaniu piodermii zgorzelinowej najważniejsze jest wykluczenia zakażenia bakteryjnego, a we wczesnych zmianach mających charakter pęcherzy - również niesztowicy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info