Pierwotne bolesne miesiączkowanie jest stanem występowania dolegliwości bólowych podczas krwawienia miesiączkowego. Częstość występowania tej patologii określana jest na kilka-kilkanaście procent i dotyczy przede wszystkim młodych dziewcząt.
Przyczynami pojawienia się pierwotnego bolesnego miesiączkowania są zaburzenia w zakresie unaczynienia i kurczliwości mięśnia macicy, które są związane ze zmianami aktywności prostaglandyn i leukotrienów na poziomie mięśnia macicy i jej błony śluzowej.
U kobiet z bolesnym miesiączkowaniem stwierdzono podwyższone stężenie prostaglandyny F2-alfa w surowicy krwi i w wydzielinie miesiączkowej (substancja ta silnie zwęża naczynia krwionośne i kurczy mięśnie macicy).
Poza tym w surowicy krwi stwierdza się również podwyższone stężenie leukotrienów i wazopresyny (hormon ten zwiększa pobudliwość skurczową macicy i zmniejsza utratę krwi miesiączkowej).
Pierwotne bolesne miesiączkowanie charakteryzuje się znacznymi dolegliwościami bólowymi w okolicach podbrzusza, które mają charakter skurczowy. Poza tym pojawić się mogą nudności, wymioty, biegunka i uczucie ogólnego osłabienia.
Jednocześnie nie stwierdza się żadnych stanów patologicznych w obrębie miednicy (np. zapaleń, mięśniaków, endometriozy, wad rozwojowych macicy lub pochwy, nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy).
O rozpoznaniu pierwotnego bolesnego miesiączkowanie decyduje negatywny wynik badania ginekologicznego oraz brak zmian w miednicy mniejszej po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego oraz ewentualnie histeroskopii i laparoskopii.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info