Pęcherzyca paraneoplastyczna jest schorzeniem skórnym przebiegającym z pęcherzami i towarzyszącym chorobom nowotworowym, umiejscowionym w różnych narządach, jest związana z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną organizmu i w konsekwencji z powstaniem przeciwciał reagujących ze strukturami własnych tkanek.
W badaniu histologicznym pęcherzycy paraneoplastycznej wykazuje się cechy akantolizy (zaniku połączeń między poszczególnymi komórkami warstwy kolczystej naskórka) i nieprawidłowości immunologiczne. Istotne znaczenie ma reakcja przeciwciał nie tylko ze strukturami nabłonków kolczystych, ale również z nabłonkami innych narządów, m. in. płuc, pęcherza moczowego i przewodu pokarmowego.
W związku z tym obserwowane objawy nie muszą się ograniczać tylko do skóry. Ich obecność również w innych lokalizacjach ma pomocne znaczenie podczas procesu diagnostycznego. Pęcherzyca paraneoplastyczna jest często rozpoznawana dopiero po zdiagnozowaniu procesów nowotworowych, w razie wykazania cech pęcherzycy paraneoplastycznej, w każdych przypadkach niezbędna jest poszerzona diagnostyka w kierunku zmian złośliwych. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę inne postaci pęcherzyc.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info