Otępienie naczyniopochodne charakteryzuje związek występowania objawów chorobowych z uszkodzeniami i procesami patologicznymi rozwijającymi się w obrębie naczyń mózgowych. Otępienie naczyniopochodne stanowi 10-20 proc. przypadków zaburzeń zachowania i poznawczych występujących u ludzi starszych.
Najczęstszą przyczyną rozwoju objawów otępienia naczyniopochodnego jest miażdżyca naczyń mózgowych lub procesy patologiczne zachodzące w niewielkich naczyniach krwionośnych zaopatrujących tkanki mózgu.
W otępieniu naczyniopochodnym wykrywa się liczne ogniska martwicze w korze mózgowej lub strukturach podkorowych, spowodowane zamknięciem dopływu krwi z dużych naczyń, może pojawić się pojedynczy zawał ważnego dla funkcjonowania organizmu obszaru.
Z innych przyczyn pojawienia się objawów otępienia naczyniopochodnego należy wymienić cukrzycę, nadciśnienie, układowe choroby tkanki łącznej, czy schorzenia prowadzące do mniejszych lub większych wylewów krwi do tkanek mózgowych. Również inne stany mogą doprowadzić do niedostatecznego ukrwienia struktur mózgowia i do rozwoju otępienia naczyniopochodnego.
Należy zaznaczyć, że przy otępieniu naczyniopochodnym często obserwowane jest nakładanie się na siebie zmian w obrębie naczyń z chorobą Alzheimera, w której obserwuje się odkładanie w tkankach mózgu tzw. złogów beta-amyloidu. W takich przypadkach otępienie ma charakter mieszany.
Otępienie naczyniopochodne częściej wywołane jest przez zmiany zachodzące w obrębie jąder podkorowych niż w korze mózgowej. Pojawiają się wówczas cechy zespołu parkinsonowskiego (sztywność mięśniowa, chód drobnymi krokami, spowolnienie ruchowe, zaburzenia równowagi, drżenia) i zespołu czołowego (odhamowanie zachowania, brak krytycyzmu i zdystansowania oraz wesołkowatość i nieodpowiedzialność).
Niekiedy objawami towarzyszącymi otępieniu naczyniopochodnemu są zaburzenia mowy, trudności w utrzymaniu równowagi, czy oczopląs, które są typowe dla uszkodzeń móżdżkowych. W przypadkach przeważającego zajęcia istoty białej obserwuje się najczęściej zaburzenia w oddawaniu moczu, nieprawidłowości ruchowe oraz obecność patologicznych odruchów chwytnych.
W badaniach obrazowych otępienia naczyniopochodnego (przede wszystkim w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym) stwierdza się rozlane zmiany istoty białej mózgu o charakterze martwiczym i demielinizacyjnym, przede wszystkim dotyczące struktur ważnych dla funkcjonowania organizmu (wzgórze, hipokamp).
Podobne nieprawidłowości obserwowane są nieraz w korze mózgowej. Ponadto badana neuropsychologiczne wykazują obecność zespołu podkorowego pod postacią zwolnienia przetwarzania informacji, planowania i wykonywania zadań, pogorszenia pamięci i nieprawidłowego zachowania.
Dodatkowo w badaniach laboratoryjnych otępienia naczyniopochodnego można wykazać obecność czynników związanych z ryzykiem występowania miażdżycy lub charakterystyczne dla zaawansowanego procesu miażdżycowego.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info