Otępienie czołowo-skroniowe jest różnorodnym pod względem klinicznym i morfologicznym schorzeniem układu nerwowego, należy do grupy tzw. tauopatii, czyli chorób, w przebiegu których wykrywa się w ośrodkowym układzie nerwowym białko tau, odpowiedzialne za występowanie objawów chorobowych.
Otępienie czołowo-skroniowe nie jest dominującą przyczyną otępień, większość przypadków występuje sporadycznie, objawy rozwijają się w 7. dekadzie życia. Postaci dziedziczone i występujące rodzinnie ujawniają się wcześniej, typ przekazywania nieprawidłowych genów jest wówczas w większości przypadków autosomalny dominujący. Otępienie czołowo-skroniowe kilka razy częściej rozwija się u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym.
Objawy otępienia czołowo-skroniowego
W zależności od postaci schorzenia występuje nieco inny przebieg kliniczny i dominują różne objawy.
W
chorobie Picka przede wszystkim rozwijają się zaburzenia mowy (afazja) oraz osobowościowe. Początek choroby jest nieraz obserwowany po 40. roku życia. Często u chorych współistnieją zaburzenia pod postacią nadmiernej żarłoczności, zaburzeń pamięci i zwiększonego libido, jest to związane z uszkodzeniem płatów skroniowych po obu stronach.
Zaburzenia osobowościowe mają przeważnie umiarkowane nasilenie, występują zachowania aspołeczne, pacjenci są pobudzeni i wdają się w liczne konflikty lub przeciwnie - są apatyczni i nie wykazują żadnej inicjatywy.
Postać czołowa otępienia czołowo-skroniowego przebiega o powolnym początku z dyskretnymi objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Charakter choroby jest postępujący, na początku obserwuje się zaburzenia osobowości i zachowania, pamięć jest tylko nieznacznie upośledzona.
Z czasem rozwija się tzw. zespół czołowy, w którym występuje odhamowanie zachowań, również seksualnych, pacjenci nie są zdystansowani, są bezkrytyczni, wesołkowaci.
W zespole czołowym pojawiają się również objawy depresyjne, chorzy są nieodpowiedzialni, spożywają niejadalne pokarmy, mogą wystąpić urojenia. Ponadto z innych objawów występują symptomy parkinsonizmu i nieprawidłowości móżdżkowe (zaburzenia mowy, drżenie, zaburzenia chodu i równowagi).
Postać skroniowa otępienia czołowo-skroniowego cechuje się procesami zanikowymi zachodzącymi w obrębie przedniej części płatów skroniowych i podstawy płatów czołowych mózgu.
Jeżeli nieprawidłowości dominują po lewej stronie w obrazie klinicznym przeważają zaburzenia mowy, natomiast w przypadku zmian w prawym płacie skroniowym obserwuje się defekty zachowania. Pamięć u pacjentów nie jest zwykle zaburzona, potrafią przypomnieć sobie wydarzenia z własnego życia.
Charakterystyczna jest skłonność do wielomówności i płynność w mowie, ale bez przekazywania większych ilości informacji (pusta mowa). Zaburzenia zachowania są podobne do rozwijających się w odmianie czołowej otępienia.
Postępująca afazja bez płynności mowy charakteryzuje się nierównomiernymi procesami zanikowymi w obrębie mózgu - dotyczą przede wszystkim lewego płata skroniowego i czołowego. Zrozumienie mowy jest z reguły w mniejszym lub większym stopniu zachowane, natomiast występują trudności w przekazywaniu informacji (typ ruchowy afazji).
Pojawiają się zaburzenia w pisaniu i czytaniu. Często przez długi okres czasu nieprawidłowości mowy mają charakter izolowany, w późniejszym etapie dołączyć mogą zaburzenia zachowania, podobne do występujących w wariancie czołowym schorzenia. Dodatkowo nieraz obserwuje się zaburzenia w oddawaniu moczu i niesymetryczne objawy parkinsonowskie.
Rozpoznanie otępienia czołowo-skroniowego
Ustalenie rozpoznania otępienia czołowo-skroniowego oparte jest o kryteria diagnostyczne otępienia czołowo-skroniowego, w których uwzględniono zaburzenia zachowania i ubytek poznawczy, powolny i postępujący charakter schorzenia, wykluczenie innych chorób układu nerwowego i psychicznych oraz nieobecność objawów klinicznych w stanie majaczenia.
Dodatkowo pomocne w różnicowaniu otępienia czołowo-skroniowego mogą być badania obrazujące, w których obserwuje się zanik przedniej części płatów czołowych lub skroniowych, z badań czynnościowych wykazać można natomiast obniżony przepływ lub zmniejszenie zawartości glukozy w obrębie płatów czołowych i przednich obszarów płatów skroniowych.
Pomocne może być także badanie neuropsychologiczne. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim inne postaci otępienia, np. naczyniopochodne, z ciałami Lewy i chorobę Alzheimera.
Leczenie i rokowanie przy otępieniu czołowo-skroniowym
Nie poznano leczenia przyczynowego otępienia czołowo-skroniowego. Prowadzi się jedynie terapię objawową. Z preparatów farmakologicznych często korzystny efekt terapeutyczny uzyskuje się po zastosowaniu inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i metylfenidatu.
Leki blokujące enzym acetylocholinoesterazę nie są skuteczne, a nawet wykazano ich niekorzystne działanie u osób z otępieniem czołowo-skroniowym.
Rokowanie w otępieniu czołowo-skroniowym nie jest pomyślne. Schorzenie charakteryzuje się przewlekle postępującym przebiegiem, który prowadzi do zgonu po kilku-kilkunastu latach od rozpoznania choroby. Zastosowane leczenie może jedynie zwolnić postęp procesu chorobowego.
Mariusz Kłos