Ostry nieżyt oskrzeli

Ostry nieżyt oskrzeli (Bronchitis acuta) to proces zapalny dróg oddechowych. Stan zapalny najczęściej obejmuje drogi oddechowe na całej ich długości, ale może dotyczyć również tchawicy lub oskrzelików.

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest zakażenie wirusowe, bakteryjne lub mikoplazmatyczne, dokładne zweryfikowanie jednak jest zwykle nie możliwe w trakcie choroby. Wystąpienie ostrego nieżytu oskrzeli jest związane z osłabieniem organizmu, częstym drażnieniem dróg oddechowych np. przez pary, dymy. W okresach nasilenia zakażeń mikoplazmatycznych i wirusowych, na zaburzenia podatne są również osoby nie należące do grupy ryzyka.

Objawy ostrego nieżytu oskrzeli

W ostrym nieżycie oskrzeli dominują objawy tj.:
- suchy kaszel,
- skąpe wykrztuszanie,
- świsty, furczenia,
- zaostrzony szmer pęcherzykowy,
- możliwa gorączka.

Wystąpienie sinicy i objawów podobnych do napadu astmatycznego obserwuje się w przypadku stanu zapalnego w oskrzelikach. Stan ten jest poważny i wymaga hospitalizacji. Natomiast zajęcie tchawicy powoduje słuchy i nieproduktywny kaszel.

Diagnoza ostrego nieżytu oskrzeli

Ostry nieżyt oskrzeli rozpoznaje się gdy w przebiegu choroby przeziębieniowej pojawią się wyżej wymienione objawy tj. kaszel, zaostrzenie szmeru pęcherzykowego, wykrztuszanie. Zaburzenie należy różnicować z zapaleniem płuc, napadem dychawicy oskrzelowej i grypą.

Leczenie ostrego nieżytu oskrzeli

Leczenie ostrego nieżytu oskrzeli ze względu na niejasne podłoże stanu zapalnego zawsze opiera się na terapii antybiotykowej (działający zarówno na bakterie i mikroplazmy). Poza tym chory przyjmuje leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli. Zaleca się przyjmowanie dużych ilości wody, a w przypadku suchego kaszlu podaje się leki hamujące odruch kaszlowy.

Ostry nieżyt oskrzeli z objawami astmatycznymi, jest wskazaniem do dodatkowego podawania hormonów kory nadnerczy.

W przypadku ostrego zapalenia oskrzelików zalecana jest terapia na oddziale szpitalnym, gdzie oprócz leczenia antybiotykami, kortykosteroidami i lekami rozrzedzającymi wydzielinę oskrzeli, w sytuacji koniecznej stosowana jest tlenoterapia.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Ostry nieżyt oskrzeli

Doktorre | 2009-01-02 13:22

A kto weźmie odpowiedzialność jak wykitujesz myśląc swoim małym móżdżkiem że miałeś zwykłe zapalenie oskrzeli leczone Rutinoskorbinem a to było zapalenie płuc lub sepsa

ehhh | 2009-03-10 15:37

Jak masz takie objawy to juz powinno zaświtać Ci w głowie po przeczytaniu tej krótkiej notatki aby wybrac sie do lekarza...

widze | 2009-03-14 22:50

Widze jednak że książki dla lekarzy powinny być czytane przez lekarzy. Laik i tak tego niezdrozumie nawet najk ktoś próbuje to roztłumaczać.......

widze | 2009-03-14 22:51

Pewnie ktoś się czepnie literówek..... to miłego.

Wszystkie komentarze artykułu Ostry nieżyt oskrzeli