Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest spowodowane pałeczką okrężnicy lub innymi drobnoustrojami. Światło wyrostka mogą także zamykać pasożyty i grzyby.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Na początku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego pojawia się ból, który nasila się podczas ruchu chorego. Bój występuje nagle, może mieć charakter napadowy. Okolica jego występowania to najczęściej obszar około pępka lub w nadbrzuszu, a później w okolicy talerza biodrowego.

Dodatkowymi objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są wymioty i nudności. W badaniu fizykalnym stwierdza się bolesność uciskowa. Gorączka może dochodzić nawet do 39 stopni. W większości przypadków stwierdza się leukocytozę. Po stronie prawej występuje bolesność brzegu kostnego w okolicy miednicy małej podczas badania per rectum.

W ciężkich przypadkach ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego mogą występować wymioty, zatrzymanie gazów i przyspieszenie tętna, a także napięcie powłok po stronie prawej brzucha. Język jest obłożony, suchy, a twarz przybiera wygląd oblicza Hipokratesa.

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest głównie chirurgiczne. Nie należy leczyć zachowawczo oraz stosować antybiotyki. Brak leczenia może doprowadzić do przebicia jamy otrzewnej i jej zapalenia.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych", E. i A. Szczeklik, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa